Entroopia: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Eemaldatud 7 baiti ,  12 aasta eest
P
resümee puudub
PResümee puudub
PResümee puudub
'''Entroopia''' on [[termodünaamika]]s ja [[statistiline mehaanika|statistilises mehaanikas]] kasutatav [[ekstensiivne suurus]], mis kirjeldab vaadeldava süsteemi erinevate võimalike juhuslike ümberpaigutuste arvu. Tihti öeldakse, et entroopia mõõdab "korratust". Protsessidele, milles entroopia kasvab, vastavad pöördumatud muutused süsteemis, mis vähendavad süsteemi võimet teha [[töö (füüsika)|tööd]], sest osa [[energia]]st on pöördumatult muundunud [[soojus]]eks.
 
Entroopia on üks termodünaamika põhimõistetest. Selle muudab oluliseks [[termodünaamika teine seadus]], mille järgi ei saa [[suletudisoleeritud süsteem (füüsika)|suletudisoleeritud süsteemsüsteemi]]i entroopia ei saa kunagi kahaneda. Seega saavad iseeneslikud protsessid suletudisoleeritud süsteemis toimuda vaid entroopia kasvamise suunas. Protsessid, milles entroopia kahaneb, saavad toimuda vaid siis, kui süsteemiga tehakse tööd. Näiteks saab soojus iseeneslikult kanduda vaid soojemalt kehalt külmemale. Et käivitada vastupidine protsess, kus soojus kandub külmemalt kehalt soojemale, tuleb teha tööd.
 
== Definitsioonid ==
=== Termodünaamiline definitsioon ===
 
KlassikaliseKlassikalises termodünaamikas on entroopia [[olekuparameeter]] - suurus, mis sõltub vaid süsteemi olekust, sõltumata sellest, kuidas antud olek saavutati. Selle olekuparameetri korrutist keskkonna temperatuuriga võib mõista, kui energia hulka, mida ei saa kasutada vaadeldava süsteemi abil termodünaamilse töö tegemiseks. Täpsemalt öeldes: igas protsessis, kus süsteemi poolt tehtav töö on ''ΔE'' ja mille käigus süsteem entroopia kahaneb ''ΔS'' võrra, tuleb keskkonda anda vähemalt energiahulk ''TΔS'' (''T'' on keskkonna [[absoluutne temperatuur]]). Vastupidisel juhul see protsess toimuda ei saaks.
 
Konstantsel temperatuuril toimuva tasakaalulise pööratava protsessi entroopia muut on antud seega valemiga
: <math>\delta S \geq 0. \qquad (2)</math>
 
Kui (1) kirjeldab entroopia ülekandumist keskkonnalt süsteemile, siis (2) kirjeldab süsteemis tekkivat entroopiat. Need valemid võib ühendada üheks:
 
: <math>\delta S = \frac{\delta Q}{T} + \frac{\delta W_{\rm diss}}{T}, \qquad (3)</math>
 
Kui entroopiat käsitleda olekuparameetrina, siis on selline määratlus sisukas peaasjalikult tasakaaluliste olekute puhul. Fundamentaalsem on entroopia statistiline definitsioon, millest järelduvad kõik entroopia tuntud omadused.
 
 
== Vaata ka ==
4520

muudatust

Navigeerimismenüü