Erinevus lehekülje "Heterogeenne süsteem" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
(Uus lehekülg: '''Heterogeenne süsteem''' on füüsiko-keemiline süsteem, mis koosneb vähemalt kahest faasist. See on mitteühtlane süsteem, koosnedes mitmest erinevast, üksteisest piirpindadeg...)
 
'''Heterogeenne süsteem''' on füüsiko-keemiline süsteem, mis koosneb vähemalt kahest faasist[[faas (füüsikaline keemia)|faas]]ist. See on mitteühtlane süsteem, koosnedes mitmest erinevast, üksteisest piirpindadega eraldatud [[homogeenne süsteem|homogeensest]] osast, mis erinevad üksteisest koostise ja omaduste poolest. Heterogeenset süsteemi moodustavad komponendid on põhimõtteliselt üksteisest mehhaaniliselt eraldatavad.
 
Heterogeensed on paljud metallide [[sulam]]id, [[suspensioon]]id, [[vedelik]] ja selle kohal olev küllastunud [[küllastunud aur]] jm.
 
'''Heterogeenne reaktsioon''' on [[keemiline reaktsioon]] [[tahkis|tahke aine]] või [[vedelik]]u pinnal. Reaktsioonid [[gaas]]i ja vedeliku, gaasi ja tahke aine ja vedeliku ja tahke aine vahel on heterogeensed. Heterogeense reaktsiooni puhul on reageerivad ained harilikult [[adsorptsioon|adsorbeerunud]], mistõttu nende [[keemiline kineetika|reaktsioonide kineetika]] on keeruline. Märkimisväärne mõju [[reaktsiooni kiiruselekiirus]]ele on tahke faasi pindalal. Olulise osa heterogeensetest reaktsioonidest moodustavad reaktsioonid tahketel [[katalüsaator]]itel, see on heterogeenne [[katalüüs]].
 
Heterogeense süsteemi vastand on [[homogeenne süsteem]]. Vahepealset kohta nende kahe vahel omavad kolloidsüsteemid ([[kolloidlahus]]ed).
==Vaata ka==
*[[Homogeenne süsteem]]
*[[Agregaatolek]]
 
[[Kategooria:Keemia]]
[[Kategooria:Keemilised reaktsioonid]]

Navigeerimismenüü