Viktor Juštšenko: erinevus redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
Resümee puudub
Resümee puudub
[[2004. aasta Ukraina presidendivalimised|2004. aasta presidendivalimiste]] eel diagnoositi Viktor Juštšenkol [[dioksiin]]imürgitus, mille põhjustajaks peetakse tahtlikku mürgitamist poliitiliste rivaalide poolt. Mürgituse tagajärjel moondus Juštšenko nägu.
 
Presidendivalimised toimusid pingelises õhkkonnas. Opositsioonifraktsiooni [[Meie Ukraina]] juhi Juštšenko peamiseks vastaskandidaadiks oli tegutsev peaminister [[Viktor JanukovitšJanukovõtš]], kelle valimisvõidu nimel pruugiti riigiaparaadi abi. Valimiste teise vooru pääsesidki need kaks meest. Võitjaks kuulutati esialgu JanukovitšJanukovõtš, kuid tulemused erinesid oluliselt uksesuuküsitluste tulemustest, esitati hulk tõendeid valimispettuste juhtumitest. Järgnenud opositsiooni protestiväljaastumised, meeleavaldused ja streigid said tuntuks [[Oranž revolutsioon|Oranži revolutsioonina]]. Oranž oli Juštšenko kampaaniavärv, mida protestijad ulatuslikult kasutasid. Kiievisse voolas Juštšenko toetajaid kogu Ukrainast, mõnel päeval küündis linnatänavatel protestijate arv hinnanguliselt ligi miljonini. JanukovitšiJanukovõtši toetajad, eriti Ida- ja Lõuna-Ukraina elanikud, kogunesid omakorda vastuaktsioonidele sinise värvi all, JanukovitšiJanukovõtši võidu tühistamise korral ähvardati muuhulgas Ukrainast lahkulöömisega. Ülemkohus tühistas aga valimistulemused, Juštšenko võitis kordushääletuse märgatava ülekaaluga (52 protsenti Janukovitši 44 vastu).
 
Juštšenko presidendiaastatel on poliitilised vastuolud Ukrainas jätkunud, president pole teravas vastuolus mitte üksnes JanukovitšiJanukovõtši juhitud poliitiliste jõududega vaid ka Oranži revolutsiooni kaasjuhi, [[Julija Tõmošenko]] juhitud jõududega. President on kaks korda (2007. ja 2008. aastal) laiali saatnud [[Ülemraada]]. 2008. aastal on süvenenud tõsine majanduskriis ja Juštšenko populaarsus on kahanenud mõne protsendini.
 
Viktor Juštšenko on teist korda abielus, tema abikaasa on Chicagos sündinud välisukrainlanna, kes 2005. aastal USA kodakondsusest kriitikute poolt loobuma sunniti. Juštšenkol on viis last: pojad Andri ja Tarass ning tütred Vitalina, Sofija ja Hrõstõna. Tal on ka kaks lapselast.
4941

muudatust

Navigeerimismenüü