Tuuru–Puise tee: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
PResümee puudub
PResümee puudub
7. rida: 7. rida:
Tee on 7,8 kilomeetrit pikk.<ref name="Maa-amet" />
Tee on 7,8 kilomeetrit pikk.<ref name="Maa-amet" />


Tee ületab 13 [[truup]]i, kuid mitte ühtegi [[sild]]a.<ref name="Maa-amet" />
Teetamm on ümbritsevast alast enamasti kraavidega eraldatud ja kõrgemal. Tee ületab 13 [[truup]]i, kuid mitte ühtegi [[sild]]a<ref name="Maa-amet" />.


==Bussiliiklus==
==Bussiliiklus==

Redaktsioon: 9. juuni 2009, kell 15:18

Tee lõpp. Vaade edelast

Tuuru–Puise tee (registreerimisnumber 16112) on kruusakattega kõrvalmaantee Lääne maakonnas Ridala vallas Puise poolsaarel.

Tee saab alguse Parila–Kiideva tee 8. kilomeetripunkti juurest Tuuru külas, liigub piki Puise poolsaare põhja- ja looderannikut läbi Põgari-Sassi ja lõpeb Puise külas Puise ninal. Seega läbib tee kolme küla.[1]

Tee on 7,8 kilomeetrit pikk.[1]

Teetamm on ümbritsevast alast enamasti kraavidega eraldatud ja kõrgemal. Tee ületab 13 truupi, kuid mitte ühtegi silda[1].

Bussiliiklus

Breti kivi Kalaspordibaasi bussipeatuse juures

Tee äärde jääb 4 bussipeatust. Peatused on (Tuuru poolt): Tõnnu, Põgari-Sassi, Kalaspordibaas ja Puise I (Puise rannamägi). Esimesed kaks asuvad Põgari-Sassi, teised kaks Puise küla territooriumil.[1] Mõni aeg tagasi oli bussipeatus ka Puise ninal (Puise II).

Puise I bussipeatus on ootekojaga, teised ilma ootekojata. Kõikide kasutusel olevate peatuste asukohta märgivad liiklusmärgid mõlemal pool teed.

Varemnimetatud neljas peatustes peatub Haapsalu–Kiideva–Puise liinibuss.[2] Puise I ja ka endine Puise II bussipeatus on tagasipöördekohtadega (väikese raadiusega kruusateeringid).

Tee algusest kõigest 100 meetri kaugusele (Parila poole) jääb ootekojaga Tuuru bussipeatus.[1]

Teeäärsed alad ja objektid

Põgari palvemaja

Tee ääres on 4 teeäärseid alasid ja objekte tutvustavat infotahvlit: Põgari palvemaja, Põgari-Sassi rannaniidu ja Puise I bussipeatuse juures ning tee lõpus Puise ninal. Lisaks on Puise ja Põgari-Sassi piiril Puise piirikivi juures käsitsi joonistatud Puise kaart.

Teelt avaneb vaade Topu lahele, Põgari-Sassi rannaniidule (mis on linnurohkemaid alasid Matsalu rahvuspargis), Sassi poolsaarele, samuti Tauksile, Kumarile ja teistele laidudele ning rahudele. Ainult tee esimesed paarsada meetrit ei jää Matsalu rahvuspargi alale.

Suur osa teeäärsest maast on kasutusel karjamaana. Karjatatakse veiseid ja lambaid.

Teest lõunas asub Puise mets, endine puisniitude ala, mida alates 1950. aastatest järjest vähem niidetakse.[3]

Täpselt 1. kilomeetripunkti juures[1] asub Põgari palvemaja, milles pidas Otto Tiefi valitsus viimase istungi[4].

Kalaspordibaasi bussipeatuse juures asub üks Breti kividest. Kaarli Bretiks kutsuti kivide autorit Albert Kallasveed. Teised kaks kivi asuvad Parila–Kiideva tee ääres Parila ja Tuuru vahel. Kõigi kolme kivi kõrvale on Kallasvee istutanud puu.

Puise I bussipeatuse juures on Kiideva–Puise matkaraja üks otspunktidest. Matkaraja ääres asuv Lõpre tamm jääb Tuuru–Puise teest linnulennult 800 meetri kaugusele.

Puise küla piires on tee ääres puidust viidad talukohtadele.

Sündmused

Ühtegi hukkunute või vigastatutega liiklusõnnetust teel teadaolevalt toimunud ei ole.

9. jaanuaril 2005 oli tee vähemalt 200 meetri ulatuses üle ujutatud ja Puise küla eraldatud.[5][6]

Viited

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Maa-ameti kaardiserver. Maanteeameti kaardirakendus
  2. "Liin nr. 29. Haapsalu–Kiideva–Puise". Go Bus. Vaadatud 09. juuni 2009. {{netiviide}}: kontrolli kuupäeva väärtust: |online= (juhend)
  3. "Loodus Puise poolsaare koduleheküljel".
  4. Voldemar Pinn. "Põgari külast ja sellest, mis seal 1944. aasta septembris juhtus".
  5. Tarmo Õuemaa, Kaire Reiljan, Lehte Ilves (10.01.2005). "Sajandi torm uputab Läänemaad". Lääne Elu.{{netiviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)
  6. Kristel Maasikmets, Lehte Ilves, Kaire Reiljan (11.01.2005). "Kuidas Läänemaa vallad tormi üle elasid". Lääne Elu.{{netiviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)

Pildimaterjal