Määrus: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Katrek (arutelu | kaastöö)
PResümee puudub
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Määrus''' ehk '''adverbiaal''' on lauseliige, mis on tegu,- omadus, - või määrsõna laiend. Määrus väljendab aega, viisi, hulka, mõõtu, määra, seisundit vms. Vastavalt sellele, millist tähendust määrus väljendab sõnastatakse ka selle liik.
''See artikkel räägib keeleteaduse mõistest; siseriikliku õigusakti liigi kohta vaata artiklit [[Määrus (õigusteadus)]]; Euroopa Ühenduse õigusakti liigi kohta vaata artiklit [[Määrus (Euroopa)]]
----
{{kopipeist}}


http://www.eki.ee/books/ekkr/sy8.html

'''Määrus''' ehk '''adverbiaal''' on [[lauseliige]], mis väljendab [[lause|lausega]] tähistatava situatsiooni perifeerseid komponente (osalisi, asjaolusid, põhjuslikke seoseid), nt:

''Kuulsime seda '''teilt''''' (määrus); ''Koer on '''kuudis''''' (määrus); '''''Ilusa ilma tõttu''''' (määrus) ''on pood '''täna''''' (määrus) ''suletud.''

Vrd '''''Koer''''' ([[alus (keeleteadus)|alus]]) ''on kuudis''.
''Koer sügas '''kõrva''''' ([[sihitis]]).
''Koer on '''kuri''''' ([[öeldistäide]]).


Määrus võib olla
Määrus võib olla

Redaktsioon: 16. mai 2009, kell 19:51

Määrus ehk adverbiaal on lauseliige, mis on tegu,- omadus, - või määrsõna laiend. Määrus väljendab aega, viisi, hulka, mõõtu, määra, seisundit vms. Vastavalt sellele, millist tähendust määrus väljendab sõnastatakse ka selle liik.


Määrus võib olla

Määruse liiki ja ülesannet lauses näitab tema vorm.

Eesti keel

Määruse liigid