Erinevus lehekülje "Bermuudapuri" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
P
resümee puudub
P
'''Bermuudapuri''', ka besaanpuri (inglise keeles ''mizzen sail, bermuda sail'', hollandi keeles ''besaan zeil'') on kolmnurkne, pikendatud ees- ehk [mastiliigiga] pikipuri.
 
Bermuudapurje ala- ehk [[poomiliik]] on kinnitatud poomi külge, mastiliik on kinnitatud piki masti tagapinda asetseva relsi või ümber masti paigutatud rõngaste külge. Selline kinnitusviis lubab purje üles tõsta või koristada, ilma et puri mastist eemalduks. Bermuudapurje [[halsinurk]] on kinnitatud [[poomikand|poomikanna]] juures, [[soodinurk]] [[poominukk|poominuka]] juures, [[vallinurk|vallinurga]] külge on kinnitatud [[vall]], millega purje heiskamisel vallinurk tõmmatakse [[mastitopi]] juurde. Puri seatakse tuulde poominuka külge kinnitatud kahe [[soot (purjetamine)|soodi]] abil.
 
Nimetuse besaanpuri sai bermuudapuri sellest, et teda kasutati [[parklaev]]a besaanmastis oleva pikipurjena. [[18. sajand]]i täispurjestusega laevade arengul oli selleks purjeks priitpuri, mis hiljem vahetati välja besaanpurjega, aga [[19. sajand]]i alguses kahvelpurjega. [[1800]]. aasta paiku hakkasid [[Lääne-India]] ja [[Bermuuda saarestik]]u vetes ilmuma besaanpurjestusega [[kuunar]]id ja jahid, mis kandsid bermuudapurjeid. Sellest ka purje nimetus edaspidisel kasutusel, eriti jahtidel. [[1911]]. aastal võeti Inglismaal kasutusele purjeregattidel bermuudapurjed, mis on senini kasutusel paljudel nii avamere kui ka võidusõidujahtidel. Seda tüüpi laevadel on bermuudapurjed eelistatud, kuna nõuavad vähem teenindavat meeskonda ja hoiavad laeva paremini [[tihttuul]]es.
24 821

muudatust

Navigeerimismenüü