Kurja probleem: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
PResümee puudub
Nielander (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Kurja probleem''' ehk '''kurjuse probleem''' on [[religioonifilosoofia]]s ja [[teoloogia]]s küsimuste kobar, mis tuleneb [[Jumal]]a headuse ja maailma ebatäiuslikkuse kokkusobivuse küsitavuses.
'''Kurja probleem''' ehk '''kurjuse probleem''' on [[religioonifilosoofia]]s ja [[teoloogia]]s küsimuste kobar, mis tuleneb [[Jumal]]a headuse ja maailma ebatäiuslikkuse kokkusobivuse küsitavuses.


Klassikalisel kujul on probleem sõnastatav nii: kui [[Jumal]] on [[kõigeväelisus|kõikvõimas]], [[kõigeteadmine|kõigeteadja]] ja [[kõikheadus|kõikhea]], kuidas siis saab maailmas olla [[kuri]] ([[kurjus]] ja [[kannatus]]ed)? Kõikvõimas Jumal suudab kurja kõrvaldada; kõiketeadja Jumal on igast kurjast teadlik; kõikhea Jumal soovib kurjast lahti saada; ometi kuri on olemas.
Klassikalisel kujul on probleem sõnastatav nii: kui [[Jumal]] on [[kõigeväelisus|kõikvõimas]], [[kõigeteadmine|kõigeteadja]] ja [[kõikheadus|kõikhea]], kuidas siis saab maailmas olla [[kuri]] ([[kurjus]] ja [[kannatus]]ed)? Kõikvõimas Jumal suudab kurja kõrvaldada; kõiketeadja Jumal on igast kurjast teadlik; kõikhea Jumal soovib kurjast lahti saada; ometi kuri on olemas. [[David Hume]] (1711 – 1776) oma töös [[„Loomulikku religiooni puudutavad dialoogid“]] ([["Dialogues concerning natural religion"]], 1779) muutis [[Epicurus]]e idee küsimuste reaks: „On [[Jumal]] tahtlik kurjust tõrjuma, kuid mitte võimeline? Siis on ta võimetu. On ta võimeline, aga mitte tahtlik? Siis on ta pahatahtlik. On ta nii võimeline, kui ka tahtlik? Kust tuleb siis kurjus? Pole ta ei võimeline, ega tahtlik? Miks teda siis kutsuda Jumalaks.“


==Välislingid==
==Välislingid==

Redaktsioon: 9. aprill 2009, kell 20:22

Kurja probleem ehk kurjuse probleem on religioonifilosoofias ja teoloogias küsimuste kobar, mis tuleneb Jumala headuse ja maailma ebatäiuslikkuse kokkusobivuse küsitavuses.

Klassikalisel kujul on probleem sõnastatav nii: kui Jumal on kõikvõimas, kõigeteadja ja kõikhea, kuidas siis saab maailmas olla kuri (kurjus ja kannatused)? Kõikvõimas Jumal suudab kurja kõrvaldada; kõiketeadja Jumal on igast kurjast teadlik; kõikhea Jumal soovib kurjast lahti saada; ometi kuri on olemas. David Hume (1711 – 1776) oma töös „Loomulikku religiooni puudutavad dialoogid“ ("Dialogues concerning natural religion", 1779) muutis Epicuruse idee küsimuste reaks: „On Jumal tahtlik kurjust tõrjuma, kuid mitte võimeline? Siis on ta võimetu. On ta võimeline, aga mitte tahtlik? Siis on ta pahatahtlik. On ta nii võimeline, kui ka tahtlik? Kust tuleb siis kurjus? Pole ta ei võimeline, ega tahtlik? Miks teda siis kutsuda Jumalaks.“

Välislingid