Erinevus lehekülje "Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
linke, lisa, par
(linke, lisa, par)
'''Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut''' (lühendatult '''KBFI'''; [[inglise keel|inglise]] ''National Institute of Chemical Physics'', lühendatult ''NICPB'')) on Eesti avalik-õiguslik [[juriidiline isik]], mis teostab [[alusuuring]]uid ja [[rakendusuuring]]uid.
 
==Ajalugu==
KeemiliseKBFI jaloodi Bioloogilise[[11. november|novembril]] [[1979]], kui ühise rühma lõid [[Füüsika Instituut|Füüsika moodustatiInstituudi]] kuimolekulaarbioloogia rühm ja [[Teaduste Akadeemia Küberneetika Instituut|ENSV TA Küberneetika Instituudi]] füüsika ja biokeemia sektor. Reaalselt asus KBFI tööle [[1980]]. aastal [[Teaduste Akadeemia Instituut|Teaduste Akadeemia Instituudina]]. Selle rajaja ja esimene direktor oli [[Endel Lippmaa]].
Kui [[Eesti Teaduste Akadeemia]] instituudid enamasti liideti 1990. aastatel ülikoolidega, siis ühene vähestest jäi KBFI uurimisinstituudiks, mille tagas aastal 1998 Riigikogus vastu võetud Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi seadus.
 
Kui [[Eesti Teaduste Akadeemia]] instituudid enamasti liideti 1990. aastatel ülikoolidega, siis üheneühena vähestest jäi KBFI uurimisinstituudiks, mille tagas aastal 1998 Riigikogus vastu võetud [[Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi seadus]].
==Tegevus==
 
==Tegevus==
KBFI teadusliku tegevuse põhirõhk on suunatud moodsate füüsikaliste meetodite rakendamisele [[keemia]]s ja [[biokeemia]]s:
# [[molekulaarne neurobioloogia]]
# vähibioloogia molekulaarsed mehhanismid
# [[molekulaardiagnostika]]
# taimede geenitehnoloogia
# taimede viroloogia
# raku energeetiline metabolism ja regulatsioon
# [[immunoloogia]]
# [[biomolekulid|biomakromolekulide]] struktuuri analüüs
 
KBFI tegeleb geeni- ja biotehnoloogia, keskkonnatehnoloogia ja informaatika uusimate teadussuundade alal.
 
KBFI laboratooriumid:
*[[Keemilise Füüsika laboratoorium]]
*[[Molekulaargeneetika laboratoorium]]
*[[Bioorgaanilise Keemia laboratoorium]]
*[[Bioenergeetika laboratoorium]]
 
Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis asub:

Navigeerimismenüü