Johan Kruusmann: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
PResümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Johan Kruusmann''' ( ka '''Johannes'''; [[29. september]] [[1900]] [[Märjamaa vald]], praegune [[Raplamaa]] – [[1. detsember]] [[1924]] [[Tallinn]]) oli Eesti [[Eesti Piirivalve|piirivalvur]].
'''Johan Kruusmann''' (ka '''Johannes'''; [[29. september]] [[1900]] [[Märjamaa vald]], praegune [[Raplamaa]] – [[1. detsember]] [[1924]] [[Tallinn]]) oli Eesti [[Eesti Piirivalve|piirivalvur]].


Kruusmann teenis Vabadussõja ajal 1. diviisi staabis telefonistina. Ta astus 1. septembril 1924. aastal üleajateenijana piirivalvesse Tallinna jaoskonda Tallinna rajooni Tallinna kordonisse. Tema auaste oli [[reamees]].
Kruusmann teenis Vabadussõja ajal 1. diviisi staabis telefonistina. Ta astus 1. septembril 1924. aastal üleajateenijana piirivalvesse Tallinna jaoskonda Tallinna rajooni Tallinna kordonisse. Tema auaste oli [[reamees]].

Redaktsioon: 22. veebruar 2009, kell 09:17

Johan Kruusmann (ka Johannes; 29. september 1900 Märjamaa vald, praegune Raplamaa1. detsember 1924 Tallinn) oli Eesti piirivalvur.

Kruusmann teenis Vabadussõja ajal 1. diviisi staabis telefonistina. Ta astus 1. septembril 1924. aastal üleajateenijana piirivalvesse Tallinna jaoskonda Tallinna rajooni Tallinna kordonisse. Tema auaste oli reamees.

Kruusmann tapeti kommunistide poolt 1. detsembri riigipöördekatse ajal. Ta oli 1. detsembri hommikul postil Tallinnas Kadriorus Russalka juures, kui mässulised talle kallale tungisid ja ta maha lasid.

Kruusmann maeti 4. detsembril 1924. aastal. Matusetalitus toimus Tallinnas Kaarli kirikus. Kirstud viidi vankritel mööda Kaarli puiesteed Vabaduse väljakule. Sealt viidi osa kirste (ka Kruusmanni oma) Balti jaama. Algselt pidi ta maetama Märjamaale, kuid seni teadmata põhjusel maeti ta Rahumäe kalmistule koos riigipöördekatses hukkunud politseinikega samale hauaplatsile.

Piklikul, põhja-lõunasuunalisel platsil oli seitse hauda. Kruusmanni oma oli kõige lõunapoolsem. Igal haual oli Vabadusristi kujutisega lubjakivist maapinnaga tasa olev plaat (ainus algne hauaplaat on säilinud Tartu Garnisoni kalmistul). Haudade ala ümbritses madalatele graniitpostidele kinnitatud teraskett.

Hauaplaadid säilisid läbi terve Nõukogude aja. Kruusmanni hauale tehti 1981. aastal pealematus. Lõunapoolsed postid kõrvaldati ning piirdekett tõsteti ümber järgmistele postidele nii, et Kruusmanni hauast järgmine jäi nüüd kõige lõunapoolsemaks. Pragunenud hauaplaadid asendati 1990. aastatel uute mustast graniidist plaatidega, kuid Kruusmanni haud on seni tähistamata.