Poliitiline varjupaik: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Uus lehekülg: Varjupaik tähendab kaasaegses poliitilises keeles luba jääda riiki, kuhu inimene on pagenud, oma kodumaa/regiooni ohtlikkuse, seal esineva vaenu või tagakiusamise tõttu. Varjupai…
 
Epp (arutelu | kaastöö)
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
Varjupaik tähendab kaasaegses poliitilises keeles luba jääda riiki, kuhu inimene on pagenud, oma kodumaa/regiooni ohtlikkuse, seal esineva vaenu või tagakiusamise tõttu. Varjupaigataotleja peab vastama 1951. aasta ÜRO Pagulasseisundi konventsioonis ja selle 1967. aasta protokollis sätestatud tingimustele, milleks on põhjendatud hirm kodumaale naaseda rassilistel, usulistel või rahvuslikel põhjustel, poliitiliste veendumuste või teatud sotsiaalsesse rühma kuulumise tõttu.
'''Poliitiline varjupaik''' tähendab kaasaegses poliitilises keeles luba jääda riiki, kuhu inimene on pagenud oma kodumaa või regiooni ohtlikkuse, seal esineva vaenu või tagakiusamise tõttu. Varjupaigataotleja peab vastama [[1951]]. aasta [[ÜRO Pagulasseisundi konventsioon]]is ja selle [[1967]]. aasta protokollis sätestatud tingimustele, milleks on põhjendatud hirm kodumaale naasta rassilistel, usulistel või rahvuslikel põhjustel, poliitiliste veendumuste või teatud sotsiaalsesse rühma kuulumise tõttu.


EL-il on ühine poliitilise varjupaiga poliitika. Alates 2004. aastast otsustavad liikmesriigid kvalifitseeritud häälteenamusega varjupaigapoliitika enamike küsimuste üle. Nõukogu sätestab ühised mõisted ja varjupaigataotlejate tagasisaatmise menetluse.
[[Euroopa Liit|Euroopa Liidul]] on ühine poliitilise varjupaiga poliitika. Alates [[2004]]. aastast otsustavad liikmesriigid kvalifitseeritud häälteenamusega enamiku varjupaigapoliitika küsimuste üle. Nõukogu sätestab ühised mõisted ja varjupaigataotlejate tagasisaatmise menetluse.


Kehtiva skeemi kohaselt toimib esimene EL riik, kellele esitatakse varjupaigataotlus, kõigi liikmesriikide nimel. Seda mudelit on kritiseeritud, kuna see ei ole kooskõlas ÜRO vastava konventsiooniga.
Kehtiva skeemi kohaselt toimib esimene Euroopa Liidu riik, kellele esitatakse varjupaigataotlus, kõigi liikmesriikide nimel. Seda mudelit on kritiseeritud, sest see ei ole kooskõlas [[ÜRO]] vastava konventsiooniga.


<small>Allikas: Arengukoostöö- ja humanitaaralase terminoloogia sõnaseletusi</small>
Link: http://www.europa.eu.int/scadplus/leg/en/s17000.htm#ASILE

Allikas: Arengukoostöö- ja humanitaaralase terminoloogia sõnaseletusi


==Vaata ka==
==Vaata ka==
* [[Arengukoostöö]]
* [[Arengukoostöö]]

==Välislingid==
* http://www.europa.eu.int/scadplus/leg/en/s17000.htm#ASILE

[[cs:Azyl]]
[[de:Asyl]]
[[en:Right of asylum]]
[[el:Άσυλο]]
[[es:Derecho de asilo]]
[[eo:Azilo]]
[[fr:Droit d'asile]]
[[hr:Azil]]
[[it:Diritto di asilo]]
[[lt:Prieglobstis]]
[[nl:Politiek asiel]]
[[ja:アジール]]
[[no:Politisk asyl]]
[[pl:Azyl]]
[[pt:Direito de asilo]]
[[ru:Политическое убежище]]
[[simple:Political asylum]]
[[sk:Azyl]]
[[fi:Turvapaikka]]
[[sv:Asyl]]
[[uk:Політичний притулок]]
[[zh:庇護權]]

Redaktsioon: 22. veebruar 2009, kell 03:42

Poliitiline varjupaik tähendab kaasaegses poliitilises keeles luba jääda riiki, kuhu inimene on pagenud oma kodumaa või regiooni ohtlikkuse, seal esineva vaenu või tagakiusamise tõttu. Varjupaigataotleja peab vastama 1951. aasta ÜRO Pagulasseisundi konventsioonis ja selle 1967. aasta protokollis sätestatud tingimustele, milleks on põhjendatud hirm kodumaale naasta rassilistel, usulistel või rahvuslikel põhjustel, poliitiliste veendumuste või teatud sotsiaalsesse rühma kuulumise tõttu.

Euroopa Liidul on ühine poliitilise varjupaiga poliitika. Alates 2004. aastast otsustavad liikmesriigid kvalifitseeritud häälteenamusega enamiku varjupaigapoliitika küsimuste üle. Nõukogu sätestab ühised mõisted ja varjupaigataotlejate tagasisaatmise menetluse.

Kehtiva skeemi kohaselt toimib esimene Euroopa Liidu riik, kellele esitatakse varjupaigataotlus, kõigi liikmesriikide nimel. Seda mudelit on kritiseeritud, sest see ei ole kooskõlas ÜRO vastava konventsiooniga.

Allikas: Arengukoostöö- ja humanitaaralase terminoloogia sõnaseletusi

Vaata ka

Välislingid