Erinevus lehekülje "Subduktsioon" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
P
Subduktsioon on osa [[kivimite ringe]]st ning üks [[laamtektoonika]] teooria kesksetest mõistetest. Subduktsioon toimub piki vööndit, mida nimetatakse '''subduktsioonivööndiks'''. Subduktsiooniga on seotud [[Vulkaaniline kaar|vulkaaniliste kaarte]], paljude [[maavärin]]ate, [[süvik]]ute ning [[Mandriline maakoor|mandrilise maakoore]] teke. Subduktsiooniga seotud [[Vulkaanipurse|vulkaanipursked]] on reeglina plahvatusliku iseloomuga. Subduktsioonivöönditega on ümbritsetud suur osa [[Vaikne ookean|Vaiksest ookeanist]] ([[Vaikse ookeani tulerõngas]]).
 
Vastavalt laamtektoonikale on Maa väline kiht ehk [[litosfäär]] jaotunud mitmekümneks üksteise suhtes liikuvaks osaks ehk [[laam]]aks. Laamad võivad liikuda nii üksteisest eemale ([[ookeani keskmäestik]]es) kui ka koonduda. Esimesel juhul tekib uut ookeanilist maakoort juurde. Maa tervikuna ei paisu, mistõttu peab teda kusagil sama kiirusega hävinema. See toimubki subduktsioonivööndeis, kus üks laam sukeldub [[vahevöö]]sse. Subduktsioon tekib siis, kui jahtunud ookeanilise maakoore plokk kaotab [[ujuvus]]e tema all lasuva [[astenosfäär]]i suhtes. Selle põhjuseks on peamiselt laama jahtumisest tulenev tiheduse suurenemine. Laama aitavad allapoole suruda ka kuhjuvad [[merelised setted]]. Setete paksus on seda suurem, mida vanema ookeanipõhjaga on tegemist.
 
Subdutseeruv laam on alati [[ookeaniline maakoor|ookeanilise maakoorega]]. Ta on palju õhem [[mandriline maakoor|mandrilisest maakoorest]] ning samuti suurema [[tihedus]]ega. Ookeaniline maakoor on seega pidevalt uuenemas. Ta tekib ookeani keskmäestikes, liigub sealt eemale ning leiab lõpu subduktsioonivööndeis. Ookeaniline maakoor on kõige rohkem umbes 200 miljoni aasta vanune. Mandriline maakoor on väiksema tihedusega ning subduktsioonivööndeis ei hävine. [[Mandrite tuumad]] võivad olla üle nelja miljardi aasta vanused.
15 887

muudatust

Navigeerimismenüü