Erinevus lehekülje "Õhumass" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lisatud 11 baiti ,  11 aasta eest
P
resümee puudub
P
P
[[Meteoroloogiline kaart|Meteoroloogilisel kaardil]] käsitletakse õhumassi iseseisva üksusena, mille liikumist on võimalik päev-päevalt jälgida. Õhumassi omadused määravad kohaliku [[ilm]]a iseärasused, näiteks [[õhutemperatuur]]i ja [[sademetehulk|sademetehulga]]. Õhumassi pindala võib ulatuda miljonitesse ruutkilomeetritesse. Vertikaalselt võib õhumass ulatuda maksimaalselt [[troposfäär]]i ülemise piirini, kuid ulatub enamasti vähem kui pooleni troposfääri vertikaalsest ulatusest. Õhumassi piiri teistsuguste omadustega õhumassiga nimetatakse [[front|frondiks]].<ref>McGraw-Hill Encyclopedia of Science & Technology (10. trükk). McGraw-Hill (2007). Köide 1 (A–ANO). Lk 282–284. ISBN 0071441433</ref>
 
Õhumasside omadused sõltuvad peamiselt tekkepiirkonnast. Madalatel [[laiuskraad]]idel tekivad sooja ning kõrgetel laiuskraadidel jahedama õhuga õhumassid. [[Ookean]]ide kohal tekkinud õhumassid kannavad enam niiskust ning tekitavad seega enamsuuremal hulgal [[sademed|sademeid]]. [[Manner|Mandrite]] kohal tekkinud õhumassid on kuivemad. Pikk teekond mere kohal võib aga algselt kontinentaalse õhumassi muuta mereliseks ning vastupidi.
 
Eestis on valitsevaks läänekaartetuuled, mistõttu kujundavad meie ilma peamiselt Põhja-Atlandil tekkinud [[tsüklon]]id ehk niisked ja jahedad õhumassid. Ida poolt tulevad õhumassid toovad Eestisse suvel palava ja kuiva ning talvel krõbeda pakasega ilma.
15 887

muudatust

Navigeerimismenüü