Heliteos: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
JAnDbot (arutelu | kaastöö)
P robot lisas: sk:Hudobné dielo
SilvonenBot (arutelu | kaastöö)
38. rida: 38. rida:
[[pl:Kompozycja (muzyka)]]
[[pl:Kompozycja (muzyka)]]
[[pt:Composição musical]]
[[pt:Composição musical]]
[[ru:Музыкальная композиция]]
[[ru:Композиция (музыкальная)]]
[[simple:Composition (music)]]
[[simple:Composition (music)]]
[[sk:Hudobné dielo]]
[[sk:Hudobné dielo]]

Redaktsioon: 18. november 2008, kell 09:41

Heliteos ehk muusikateos ehk helitöö (Hermann, Kasemets 1918) ehk helind (Visnapuu 1923) on teos muusika valdkonnas. Heliteose materjaliks võivad olla muusikalised helid ja mürad.

Heliteost võib vaadelda abstraktse objektina, mis võib realiseeruda näiteks mälujälje, kujutluse, ettekande, taasesituse, käsikirja, trükise või arvutifailina, samuti jäljena helikandjal või ka muul moel.

Heliteos võib olla olemas kui

Heliteosele tajutava vormi andmiseks võib kasutada näiteks muusikainstrumenti, kirjutusvahendit ja paberit, arvutit või muid vahendeid. Parituuri kirjutamiseks kasutatakse noodikirja. Arvuti mällu salvestatakse heliteos elektrooniliselt kodeeritud helitähistena muusikatarkvara abil kas noodigraafikaprogrammi (näiteks Finale, Sibelius), helisünteesiprogrammi (näiteks Csound), MIDI- või muu arvutifailina. Helisalvestised võivad olla analoog- või digitaalsalvestised kas helilindil, heliplaadil, helikassetil või muul andmekandjal.

Heliteose loojaks ehk autoriks on helilooja ehk komponist ja heliteose loomist nimetatakse heliloominguks ehk komponeerimiseks.

Heliteose legaaldefinitsioon on tuletatav teose legaaldefinitsioonist.

Vaata ka