Bermuudapuri: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
vikindamist
1. rida: 1. rida:
{{vikinda}}
{{vikinda}}
'''Bermuudapuri''', ka besaanpuri. Ingl.k.''mizzen sail, bermuda sail'', holl.k.''besaan zeil''. Bermuudapuri on kolmnurkne, pikendatud ees- ehk [mastiliigiga] pikipuri. Bermuudapurje ala- ehk [poomiliik] on kinnitatud poomi külge, mastiliik on kinnitatud piki masti tagapinda asetseva relsi või ümber masti paigutatud rõngaste külge. Selline kinnitusviis lubab purje üles tõsta või koristada, ilma et puri mastist eemalduks.Bermuudapurjeje [halsinurk] on kinnitatud [poomikanna] juures, [soodinurk] [poominuka] juures, [vallinurga]külge on kinnitatud [vall], millega purje heiskamisel vallinurk tõmmatakse [mastitopi] juurde.Puri seatakse tuulde poominuka külge kinnitatud kahe [soodi] abil.Nimetuse besaanpuri sai bermuudapuri sellest,et teda kasutati parklaeva besaanmastis oleva pikipurjena. [[18. sajand]]i täispurjestusega laevade arengul oli selleks purjeks priitpuri, mis hiljem vahetati välja besaanpurjega, aga [[19. sajand]]i alguses kahvelpurjega. [[1800]]. aasta paiku hakkasid Lääne-India ja Bermuuda saarestiku vetes ilmuma besaanpurjestusega kuunarid ja jahid, mis
'''Bermuudapuri''', ka besaanpuri (inglise keeles ''mizzen sail, bermuda sail'', hollandi keeles ''besaan zeil'') on kolmnurkne, pikendatud ees- ehk [mastiliigiga] pikipuri.
Bermuudapurje ala- ehk [[poomiliik]] on kinnitatud poomi külge, mastiliik on kinnitatud piki masti tagapinda asetseva relsi või ümber masti paigutatud rõngaste külge. Selline kinnitusviis lubab purje üles tõsta või koristada, ilma et puri mastist eemalduks. Bermuudapurje [[halsinurk]] on kinnitatud [[poomikand|poomikanna]] juures, [[soodinurk]] [[poominukk|poominuka]] juures, [[vallinurk|vallinurga]] külge on kinnitatud [[vall]], millega purje heiskamisel vallinurk tõmmatakse [[mastitopi]] juurde. Puri seatakse tuulde poominuka külge kinnitatud kahe [[soot|soodi]] abil.
Nimetuse besaanpuri sai bermuudapuri sellest, et teda kasutati [[parklaev]]a besaanmastis oleva pikipurjena. [[18. sajand]]i täispurjestusega laevade arengul oli selleks purjeks priitpuri, mis hiljem vahetati välja besaanpurjega, aga [[19. sajand]]i alguses kahvelpurjega. [[1800]]. aasta paiku hakkasid [[Lääne-India]] ja [[Bermuuda saarestik]]u vetes ilmuma besaanpurjestusega [[kuunar]]id ja jahid, mis kandsid bermuudapurjeid. Sellest ka purje nimetus edaspidisel kasutusel, eriti jahtidel. [[1911]]. aastal võeti Inglismaal kasutusele purjeregattidel bermuudapurjed, mis on senini kasutusel paljudel nii avamere kui ka võidusõidujahtidel. Seda tüüpi laevadel on bermuudapurjed eelistatud, kuna nõuavad vähem teenindavat meeskonda ja hoiavad laeva paremini [[tihttuul]]es.
kandsid bermuudapurjeid. Sellest ka purje nimetus edaspidisel kasutusel,eriti jahtidel. 1911 aastal Inglismaal võeti kasutusele purjeregattidel bermuudapurjed,mis on senini kasutusel paljudel, nii avamere, kui ka võidusõidujahtidel.Seda tüüpi laevadel on bermuudapurjed eelistatud, kuna nõuavad vähem teenindavat meeskonda ja hoiavad laeva paremini tihttuules.


[[Kategooria:Purjestus]]
[[Kategooria:Purjestus]]

Redaktsioon: 13. september 2008, kell 18:25

Bermuudapuri, ka besaanpuri (inglise keeles mizzen sail, bermuda sail, hollandi keeles besaan zeil) on kolmnurkne, pikendatud ees- ehk [mastiliigiga] pikipuri.

Bermuudapurje ala- ehk poomiliik on kinnitatud poomi külge, mastiliik on kinnitatud piki masti tagapinda asetseva relsi või ümber masti paigutatud rõngaste külge. Selline kinnitusviis lubab purje üles tõsta või koristada, ilma et puri mastist eemalduks. Bermuudapurje halsinurk on kinnitatud poomikanna juures, soodinurk poominuka juures, vallinurga külge on kinnitatud vall, millega purje heiskamisel vallinurk tõmmatakse mastitopi juurde. Puri seatakse tuulde poominuka külge kinnitatud kahe soodi abil.

Nimetuse besaanpuri sai bermuudapuri sellest, et teda kasutati parklaeva besaanmastis oleva pikipurjena. 18. sajandi täispurjestusega laevade arengul oli selleks purjeks priitpuri, mis hiljem vahetati välja besaanpurjega, aga 19. sajandi alguses kahvelpurjega. 1800. aasta paiku hakkasid Lääne-India ja Bermuuda saarestiku vetes ilmuma besaanpurjestusega kuunarid ja jahid, mis kandsid bermuudapurjeid. Sellest ka purje nimetus edaspidisel kasutusel, eriti jahtidel. 1911. aastal võeti Inglismaal kasutusele purjeregattidel bermuudapurjed, mis on senini kasutusel paljudel nii avamere kui ka võidusõidujahtidel. Seda tüüpi laevadel on bermuudapurjed eelistatud, kuna nõuavad vähem teenindavat meeskonda ja hoiavad laeva paremini tihttuules.