Zooloogia ja Botaanika Instituut: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
Resümee puudub
Resümee puudub
1. rida: 1. rida:
'''Zooloogia ja Botaanika Instituut''' (lühend '''ZBI''') on olnud pikka aega [[Eesti]] keskne bioloogiaalane uurimisasutus. Ta alustas tegevust [[1947]]. aastal. ZBI poolt on rajatud ja kogutud Eesti suurimad [[soontaimed]]e, [[sammaltaimed|sammalde]], [[seened|seente]] ja [[putukad|putukate]] kollektsioonid ning koostatud suurem osa Eesti eluslooduse määrajaid. Nüüdseks on ZBI ühinenud [[Maaülikool]]iga.
'''Zooloogia ja Botaanika Instituut''' (lühend '''ZBI''') on olnud pikka aega [[Eesti]] keskne bioloogiaalane uurimisasutus. Ta alustas tegevust [[1947]]. aastal. ZBI poolt on rajatud ja kogutud Eesti suurimad [[soontaimed]]e, [[sammaltaimed|sammalde]], [[seened|seente]] ja [[putukad|putukate]] kollektsioonid ning koostatud suurem osa Eesti eluslooduse määrajaid. Nüüdseks on ZBI liitunud [[Maaülikool]]iga.


ZBI koosseisu on kuulunud hulk uurimisrühmi. Nt 1997. aastal oli ZBIs 6 osakonda (botaanika, mükoloogia, ökofüsioloogia, loomaökoloogia, erizooloogia, hüdrobioloogia) ning lisaks biomeetria rühm, kogude osakond, ja [[Karl Ernst von Baeri Muuseum]].
ZBI koosseisu on kuulunud hulk uurimisrühmi. Nt 1997. aastal oli ZBIs 6 osakonda (botaanika, mükoloogia, ökofüsioloogia, loomaökoloogia, erizooloogia, hüdrobioloogia) ning lisaks biomeetria rühm, kogude osakond, ja [[Karl Ernst von Baeri Muuseum]].

Redaktsioon: 22. juuli 2008, kell 13:42

Zooloogia ja Botaanika Instituut (lühend ZBI) on olnud pikka aega Eesti keskne bioloogiaalane uurimisasutus. Ta alustas tegevust 1947. aastal. ZBI poolt on rajatud ja kogutud Eesti suurimad soontaimede, sammalde, seente ja putukate kollektsioonid ning koostatud suurem osa Eesti eluslooduse määrajaid. Nüüdseks on ZBI liitunud Maaülikooliga.

ZBI koosseisu on kuulunud hulk uurimisrühmi. Nt 1997. aastal oli ZBIs 6 osakonda (botaanika, mükoloogia, ökofüsioloogia, loomaökoloogia, erizooloogia, hüdrobioloogia) ning lisaks biomeetria rühm, kogude osakond, ja Karl Ernst von Baeri Muuseum.

ZBI-le kuulusid/kuuluvad Puhtu bioloogiajaam, Võrtsjärve Limnoloogiajaam, Akste bioloogiajaam, Vooremaa metsaökoloogia jaam.

Ajalugu

Loodi 1947. aastal Eesti NSV Teaduste akadeemia uurimisasutusena, esialgu oli ta nimeks TA Bioloogia Instituut.

Aastal 1952 muudeti instituudi nimeks TA Zooloogia ja Botaanika Instituut.

1992. aastal sõlmiti ZBI ja Tartu Ülikooli vahel koostööleping, mille alusel loodi 8 ühisprofessuuri – erizooloogia (Eino Krall), üldzooloogia (Jüri Kärner), loomaökoloogia (Raivo Mänd), hüdrobioloogia (Toomas Saat), ökofüsioloogia (Kalevi Kull), taimeökoloogia (Martin Zobel), botaanika (Jaanus Paal) ja mükoloogia (Kuulo Kalamees).

1997. aastal ühines Eesti Põllumajandusülikooliga (aastast 2005 Eesti Maaülikool), vastavalt sai nimeks EPMÜ Zooloogia ja Botaanika Instituut.

2005. a. liideti ZBI ja mitu EPMÜ rühma ning moodustati suur EPMÜ Põllumajandus- ja keskkonnainstituut. Sellega ZBI nimi kadus.


ZBI direktorid


Kirjandus

Märt Rahi, Vaike Hang, K. Lõivukene, Alvi Rõigas (toim.) 1997. Zooloogia ja Botaanika Instituut 1947–1997. Tartu: ZBI.

Välislingid