Erinevus lehekülje "Varangu linnus" redaktsioonide vahel

Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
resümee puudub
[[Pilt:Varangu_Veskikants.jpg|thumb|Veskikants]]
'''Varangu linnus''' ehk '''Varangu Veskikants''' ka '''Veskikants''' asub [[Lääne-Viru maakond|Lääne-Viru maakonnas]] [[Haljala vald|Haljala vallas]], [[Varangu (Haljala)|Varangu]] külast idas, [[Selja jõgi|Selja jõe]] idakaldal, jõekääru sopistuval neemikul[[neemik]]ul.
 
Umbes 4500 m<sup>2</sup> suurune [[linnuseõu]] on eraldatud 3–4 meetri kõrguse valliga, mis tundub olevat peamiselt [[paekivi]]st. Valli ette jääb madal, umbes 0,5 meetri sügavune kraavitaoline nõgu. Madalam, 1–1,5 meetri kõrgune vall piirab ka linnamägi|linnamäe]] ida- ning lõunaserva. Lääneküljel, kus neemiku looduslik nõlv on suhteliselt kõrgem ja järsem, näib vall välisel vaatlusel puuduvat. Siiski leidub ka seal suuri paeplaate, mis võisid olla kaitserajatise osad. Põhjapoolse valli lääneotsa ning neemiku serva vahele on kaevatud umbes 4 meetri laiune avaus, kus on näha tules punakaks tõmbunud ja tahmunud paetükke. Algne sissepääs linnusesse paiknes suure tõenäosusega linnamäe kirdenurgas, kus põhjapoolse otsavalli üleminekul idapoolseks küljevalliks on madal nõgu.
 
Otsavalli ees, kümmekond meetrit põhja pool, paikneb veel üks 0,75–1 meetri kõrgune vallitaoline moodustis, mis näib olevat kuhjatud liivast. Linnuse õue katab 30–40 cm paksune söetükke sisaldav [[kultuurikiht]], kuid leide sealt avastatud pole.
Hoopis suurem asula asetseb aga linnuse vastas Selja jõe kaldal. Varangu külast 600–700 m lääne poole põllule jääb kuus seni uurimata [[kivikalme]]t, millest kolm meenutavad väliselt I aastatuhande [[tarandkalme]]id.
 
==vaata ka==
*[[Eesti linnuste loend]]
 
[[Kategooria:Eesti linnused]]
12 510

muudatust

Navigeerimismenüü