Anoreksia: erinevus redaktsioonide vahel

Allikas: Vikipeedia
Eemaldatud sisu Lisatud sisu
JAnDbot (arutelu | kaastöö)
JAnDbot (arutelu | kaastöö)
P robot muutis: cs:Mentální anorexie
23. rida: 23. rida:
[[bg:Анорексия нервоза]]
[[bg:Анорексия нервоза]]
[[ca:Anorèxia nerviosa]]
[[ca:Anorèxia nerviosa]]
[[cs:Anorexie]]
[[cs:Mentální anorexie]]
[[da:Anoreksi]]
[[da:Anoreksi]]
[[de:Anorexia nervosa]]
[[de:Anorexia nervosa]]

Redaktsioon: 18. aprill 2008, kell 14:44

See artikkel räägib anorexia nervosa'st ehk neurogeensest isutusest; anoreksia ehk isutuse kohta üldse vaata artiklit Isutus


Anoreksia (teaduslik nimetus neurogeenne isutus, ladina keeles anorexia nervosa) on psüühikahäire, mille tunnuseks on teadlik ja tahtlik kehakaalu alandamine alla tervisliku piiri. Kliinilise diagnoosi püstitamiseks peab kehamassiindeks olema 17,5 või väiksem.

Kaalu kaotus (või madalal püsimine) saavutatakse teatud toitude vältimise, oksendamise, kõhulahtisuse esilekutsumise, ülemäärase treeninguga.

Anoreksiale iseloomulik on kehataju häire, mille tõttu haigel on hirm paksuks minemise (paks olemise) ees ning ta seab oma kehakaalule ranged piirid.

Eelpoolkirjeldatuga kaasnevad häired hormonaalse süsteemi töös, häiritud saab organismi normaalne areng ning paljud esmased funktsioonid. Seetõttu loetakse anoreksiat ohtlikuks haiguseks, mis keerulisel kujul vajab hospitaliseerimist.

Ravi

Siin tutvustatakse ravimit või ravimeetodit, kuid kirjutatu pole arstlik nõuanne ja see ei asenda arsti konsultatsiooni. Vikipeedia ei vastuta iseravimise tagajärgede eest.


Anoreksiat ravitakse antidepressantide ning psühhoteraapiaga.

Vaata ka