Erakvähid

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Anne B. Ragde romaanist; loomade perekonna kohta vaata artiklit Erakvähk

"Erakvähid" (norra keeles Eremittkrepsene) on norra kirjaniku Anne B. Ragde romaanitriloogia teine raamat, mis ilmus kodumaal 2005. ning eesti keeles 2008. aastal Elvi Lumeti tõlkes. Sellele eelnes triloogia esimene osa Berliini paplid.

Jätkub Neshovi talu ja inimeste lugu. Peale Anna Neshovi surma on kogu talupidamine jäänud pere vanima poja, seakasvataja Tori õlule, kelle peamiseks mureks kujuneb küsimus, kellele oma vara edasi pärandada. Kuna noorematel vendadel on eluplaanid juba paigas, paneb ta kogu lootuse tütre Torunni peale, kes samuti loomadega hästi läbi saab ning kes pole hoolimata 37 eluaastast endale veel õiget kohta elus leidnud.

Torunn aga kahtleb ega taha kuidagi lõplikku vastust anda. Tor, kes tunneb, et suure talu üksi pidamine käib talle üle jõu, satub aina sügavamasse depressiooni, mida ei kergenda ka asjaolu, et peab hoolitsema oma 80-aastase isa eest, kes, nagu juhuslikult selgub, ei olegi tegelikult tema pärisisa, vaid poolvend. Tor hakkab salaja alkoholi tarvitama ning asi päädib õnnetusega, kus ta kirvega tõsiselt oma jalga vigastab. Seetõttu palgatakse tallu majahoidja ning omaette abiline ka lauta. Torunn tuleb Oslost ära Neshovile, et isale abiks olla.

Tori vend Margido, kes samuti vanematekodust kaugel ei ela, käib aeg-ajalt talus, kuigi tunneb end seal üsna ebamugavalt, ning ka teisel vennal Erlendil, kes seni kaugel elavaid sugulasi peamiselt vaid rahaliselt toetas, tekivad pikapeale taluga omad plaanid.

Kuna Tori jalg paraneb väga visalt, ei leia mees enam kusagil asu ning ka rahaliselt on talul raske oma aitajaile maksta. Torunn on isale küll endiselt abiks, aga talu ülevõtmise kohta ei ütle midagi selget ning masendushoos sooritab Tor enesetapu...