Enn Kunila kunstikollektsioon

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
"Vaade Caprilt", 1911–1912, pastell, Enn Kunila kunstikollektsioon

Enn Kunila on Eesti ühe silmapaistvama erakollektsiooni looja ja omanik. Tema kunstikogu hõlmab eesti klassikalise maalikunsti olulisi autoreid, olles nii autorite kui ka tööde taseme poolest vabalt võrreldav sama perioodi käsitlevate Eesti kunstimuuseumide püsiekspositsioonidega.[1]

Tema kunstikogu on eksponeeritud mitmel olulisel näitusel. Näiteks 2010. aastal Tallinna Kunstihoones, kus ligi 13 000 külastajaga näitus "Kölerist Subbini" lõi Kunstihoone kõigi aegade publikurekordi[2], ja sama aasta sügisel Helsingi Taidehallis näitusel "Viron värit", mis oli põhjalikem Eesti klassikalise maalikunsti ülevaatenäitus välismaal.[3] 2015. aastal toimus Enn Kunila kunstikollektsiooni näitus Roomas Vittoriano muuseumikompleksis ja kandis pealkirja "I colori del Nord" ("Põhjala värvid").

Enn Kunila on oma kunstikogu tutvustava raamatu „Eesti klassikaline maalikunst Enn Kunila kollektsioonis“[4] pöördumises kirjutanud:

Usun, et Eesti-suguses väikeriigis on iga suurem kunstikogu ka rahvuskultuuri osa. See aga tähendab, et kollektsionääril pole mitte ainult õigus, vaid ka kohustus avada oma kogu avalikkusele: kunstiteadlastele, uurijatele, ennekõike aga laiemale publikule.

Enn Kunila

Enn Kunila leiab, et konkreetne maal võib kuuluda küll talle, kuid kunstiväärtus selles kuulub meie kultuuri juurde ja kohustab teda oma kollektsioonist näitusi korraldama ning raamatuid välja andma.[1]

Kunila kollektsioonis on esindatud Johann Köler, Amandus Adamson, Paul Raud, Ants Laikmaa, Konrad Mägi, Nikolai Triik, August Jansen, Roman Nyman, Johannes Greenberg, Paul Burman, Ado Vabbe, Aleksander Vardi, Adamson-Eric, Johannes Võerahansu, Richard Uutmaa, Eerik Haamer, Lepo Mikko, Endel Kõks, Elmar Kits, Evald Okas, Henn Roode, Olev Subbi[1], Tiit Pääsuke ja paljud teised kunstnikud. Kokku on kollektsioonis töid enam kui 60 meistrilt. Enn Kunila peamiseks nõuandjaks kunsti alal on olnud tema hea sõber maalikunstnik Olev Subbi.[5]

Kunstiteadlane Eero Epner on kirjutanud raamatus „Viron värit – 150 vuotta virolaista maalaustaidetta Enn Kunilan kokoelmasta“[6]:

Kui aga vaadelda Kunila kunstikogu Euroopa kontekstis, siis tuleb esile tõsta selle võimet koondada enda raamidesse ühe väikeriigi maalikunsti ajalugu selle algusest tänaseni. Siinjuures tuleb veel kord rõhutada, et kollektsionääri eesmärk on olnud tema oma subjektiivsed valikud ning lähtuda selgetest maitse-eelistustest. Samas on Kunila kogul ka museaalne väärtus, kuna vähe on Euroopas sääraseid erakogusid, mis kataksid sedavõrd täielikult mõne riigi kunstiajaloo.

Eero Epner

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 "Enn Kunila – Kunstiarmastusest sündinud kollektsioon" Kultuur ja Elu, 2010 nr 1.
  2. "Kunila kunstinäitust külastas Tallinnas ligi 13 000 inimest" Äripäev, 2. aprill 2010.
  3. "Helsingis avati näitus Enn Kunila maalikogust" ERR, 15. oktoober 2010
  4. Epner, Eero (2010). "Eesti klassikaline maalikunst Enn Kunila kollektsioonis". Tallinn: Sperare, 2010, lk 6.
  5. "Enn Kunila kunsti täis elu" Postimees – E24, 20. veebruar 2010.
  6. Epner, Eero (2010). "Viron värit – 150 vuotta virolaista maalaustaidetta Enn Kunilan kokoelmasta". Tallinn: Sperare, 2010, lk 291.