Energiamärgis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Euroopa Liidu energiamärgise näide

Energiamärgis on Euroopa Liidu direktiivide alusel kindlaks määratud dokument, mis tõendab toodete ja ehitiste vastavust energiatõhususe miinimumnõuetele. Energiatõhusust hinnatakse energiaklassidega. Seadme energiatõhususe klassi määramisel võetakse arvesse selle aastast elektritarbimist (kWh/a) standardprogrammi järgi töötamise korral. Energiamärgise andmed esitatakse tootele vastaval etiketil.

Energiaklassid[muuda | muuda lähteteksti]

Energiatõhususe klasse tähistati esialgu tähtedega A kuni G (USA kooli hindesüsteemi eeskujul). Tõhusaimad (väikseima energiatarbega) on A-klassi seadmed, kõige suurem on energiakulu G-klassi korral (ehitiste puhul lisaklass H). Peale energiakulu võidakse klassifitseerida ka muid kasutusomadusi. Kõigepealt kehtestati energiatõhususe klassid kõige rohkem energiat tarbivatele kodumasinatele, seejärel autodele ja ehitistele.

Seoses kodumasinate energiatõhususe paranemisega muutis Euroopa Parlament 2010. aastal nende seadmete energiaklasside tähistust, lisades tõhususe suunas klassid A+, A++ ja A+++ ning jättes ära klassid E, F ja G.

Alates 2016. aasta juunist kehtib Euroopa Liidus ühtne energiatõhususe etikett, mis peab olema kodumasinatel (külmikud, sügavkülmikud, pesumasinad ja -kuivatid, nõudepesumasinad, tolmuimejad) ja mõnda muud liiki majapidamisseadmetel (elektriahjud, kliimaseadmed, telerid jt).

Mõnda liiki kodumasinate energiaklasside võrdlus (protsentides fiktiivse võrdlusseadme energiatarbest)
Energiaklasse A+++ A++ A+ A B C D E F G
Külmikud <22 <33 <42 <55 <75 <95 <110 <125 <150 ≥150
Telerid <10 <16 <23 <30 <42 <60 <80 <90 <100 ≥100
Pesumasinad <46 <52 <59 <68 <77 <87 ≥87
Nõudepesumasinad <50 <56 <63 <71 <80 <90 ≥90

Seadmete liigitamine klassidesse[muuda | muuda lähteteksti]

Eri energiaklassidesse kuuluvate seadmete energiakulu on võimalik väljendada aluseks võetud võrdlusväärtuse (100%) suhtes. Võrdlusväärtuse määramisel lähtutakse seadme suurusklassist, näiteks külmikutel mahust.

Ehitiste energiaklassid[1] [2][muuda | muuda lähteteksti]

Ehitise energiamärgis tõendab projekteeritava või olemasoleva hoone või selle osa (nt korteri) vastavust energiatõhususe miinimumnõuetele. Energiaklass kajastab kütmisele või jahutamisele ning vee soojendamisele, õhuvahetusele ja valgustusele aastas kuluva energia hulka.[3] Energia piirmäärad energiaklassides määratakse sõltuvalt hoone liigist (väikeelamud, korterelamud, ühiskondlikud hooned jms).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]