Elo Liiv

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Jaan Poska kuju valmib skulptor Elo Liivi käe all. Foto: Urmas Kaldaru
Skulptor Elo Liiv Jaan Poska monumendi avamisel 2016. Foto: Annika Haas

Elo-Katre Liiv (sündinud 26. detsembril 1971 Tallinnas) on eesti skulptor, installatsioonikunstnik ja pedagoog.

Elo Liiv on skulptorina tegutsenud üle 30 aasta. Liivi loomingut iseloomustab mitmekülgsus, installatiivsus ja eksperimentaalsus. Kunstnik valdab klassikalist skulptuuri, kuid on kaasa läinud ka valdkonnas toimunud muudatustega, talle meeldib eksperimenteerida video, mappingu, valguse ja kineetikaga – kasutades nii oskuslikult ära ka tehnoloogilisi võimalusi, mida kaasaeg skulptorile pakub. Liiv armastab toimetada avalikus ruumis, luua nihet, komponeerida visuaalsusega, valgusega. Tema töödes kajastuvad maailmavaatelised ja sotsiaalsed teemad, aga ka sügavam psühhoanalüüs ja mentaalsed seisundid. Tema käe all on valminud Jaan Poska mälestusmärk Kadriorus ning Teises maailmasõjas hukkunud hiidlaste mälestusmärk Kärdlas.

Liiv on kirjutanud mitmeid uurimuslikke artikleid ja arvamuslugusid, võidelnud usuvabaduse ja võrdsete võimaluste eest Eestis.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Skulptuuriõpingutega alustas Liiv aastatel 1983–1991 Kalju Reiteli skulptuuristuudios. Pärast mitmeid õnnestumisi õpilaskonkurssidel ning sisemist veendumust, et temast saab skulptor, läks Liiv 14-aastaselt ARS Monumentaali pronksivalu õppima. See oli koht, kus valmisid kogu Baltikumi suurimad monumendid. Esimeseks katsetuseks pronksivalus oli inimsuurune käpuli taeva pole vaatav sabaga vanamees "Ecce homo!", mis jõudis 1985. aastal Vabariiklikule Noorte kunstnike näitusele Tartus. Liiv oli selle noorim osavõtja.

Peale Pelgulinna Gümnaasiumi lõpetamist asus Elo Liiv õppima Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonda (1990–1995). Välisüliõpilasena täiendas ta ennast sellel perioodil ka Rootsis, Hispaanias ja Soomes. Tema õpetajateks olid Tõnu Maarandi, Ekke Väli ja Matti Varik. Varikust sai Liivile eeskuju: tema õpetamise stiil oli rahulik, lakooniline, aga samas väga sügav. Mentaalne side oma õpetajaga säilis kuni Variku surmani, sest Liivi esimene ateljee Saaremaal Leisis Tarbijate Ühistu kaupluse II korrusel juhtus juhuslikult olema ka Variku sünnikodu. Liivi kasutada on jäänud paljud Variku tööriistad, õpetaja antud puust stekat kasutab ta modelleerides igapäevaselt siiani.

Kunst ja pärimus[muuda | muuda lähteteksti]

Elo Liivi monumentaalne terasskulptuur "Kalev" 2006. aastal Tallinna Linnahalli katusel

Õpingute lõpuaastatel süvenes Liivi huvi erinevate rahvaste, eelkõige soome-ugrilaste rahvakultuuri tundmaõppimisele. Huvi oma rahva pärimuse, ravimtaimede ja erinevate rituaalide järgi viis ta 1994. aastal Aleksander Heintalu (Vigala Sassi) õuele. Algselt õpilase ja õpetaja suhe kasvas sügavamaks kiindumuseks ja nii pandi leivad 1996. aastal ühte kappi. Samal aastal astus Liiv Eesti Kunstiakadeemia magistriõppesse. Heintalust sai tema magistritöö "Religiooni ja kunsti piirimail: loodususundite riitusvahendid" juhendaja. Koos pandi alus Maavalla Koja alamorganisatsiooni – Maausuliste Saarepealse Kojale.

1997. aastal sündis tütar Kõue, 1998. aastal poeg Uko-Aija, 2000. aastal poeg Essu ning 2003. aastal tütar Õnne. 2003. aastal kaitses Liiv isikunäitusega "Kõiksuse Kodu" Pärnu Uue Kunsti Muuseumis magistrikraadi, olles eelnevalt aidanud Heintalul käsikirjadest toimetada raamatu "Estide (tšuudide) hingestatud Ilm".

Üheskoos Õie Sarvega uuriti Setumaa kirjasid (mustreid), korjati käsitöö alast pärimust ja korraldati pärimuskultuuri laagreid Obinitsas. Kohaliku rahvakultuuri seltsiga Leisi VäRKS korraldati laagreid arhailiste muusikariistade valmistamiseks ning pärimusõhtuid pillilugude ja tantsude õppimiseks ning õpetamiseks. Liivi ja Heintalu ühises kodus käis igal aastal ekskursioonidega tuhandeid inimesi, kes soovisid rohkem teavet pärimuskultuurist ja ravimtaimedega ravimisest, toimusid arutelud lõkkeõhtutena ning laagrid. Paljud Liivi kunstiteosed on saanud inspiratsiooni või seotud pärimuskultuuriga.

Aastatel 2005–2010 töötas Liiv Eesti Kunstiakadeemia skulptuuriosakonna dotsendina, kus lisaks vormiõpetusega seotud ainetele pani aluse valguskunsti kursustele. Kursustel valminud installatsioonid on rikastanud Tallinna Vanalinna erinevaid piirkondi. Alates 2011. aastast töötas Liiv Kuressaare Ametikoolis joonistamise, vormiõpetuse ja rahvusliku puutöö õpetajana. Õppejõuna on Elo Liiv eksperimenteeriv ning tudengeid otsingutes toetav ja julgustav. Tihti võtab ta ka ise ühistest näitustest osa, et luua sügavam side ja seeläbi ka õppimisvõimalus tudengitele. Ta soovitab õpilastel eelkõige üles leida oma loomupärane andekus ja visuaalne käekiri ning rääkida asju, mis olulised hingele; vältida iga hinna eest originaalitsemist ja pimesi kunstis olevate moesuundade järgi jooksmist. Lisaks kaasaegse kunstikeele tundmisele on Liiv tarbekunsti ja oskuskäsitöö riikliku õppekava (puukäsitöö eriala) ekspert ja aidanud välja töötada puukäsitöölise 3. ja 4. taseme kutsestandardit.

Aastatel 2012–2015 töötas Liiv Nukufilmi Lastestuudio juhatajana, töötas stuudio arengukavaga ning viis läbi mitmeid uuendusi õpivõimaluste laiendamiseks, keskendus animatsiooni võimaluste kasutamisele loovteraapias (perevägivald, probleemsed noored), pani aluse Kuressaare Animapäevade traditsioonile.

Alates 2015. aastast töötab Liiv vabakutselise kunstnikuna. 2017. aasta kevadest Tallinna Komunaalameti inseneriosakonna valgustusspetsialistina.

Skulptor Elo Liivi installatsioon "Miraaž ehk kolme müstiku transformatsioon" Kadrioru tiigil, 2016

Valgushariduse ja -kunsti edendamiseks on Liiv seotud olnud valgusfestivalide korraldamisega Eestis – ta on olnud 2013. aasta Tallinna Valgusbienaali ja 2015. ja 2016. aastal Tallinna Talvefestivali üks peakorraldajatest ja Tartu Valguse ehk TAVA2016 ning TAVA2018 peakorraldaja. Festivalide peamiseks eesmärgiks on valgushariduse vajalikkuse teadvustamine, õpivõimaluste pakkumine, arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti edendamine, aga samuti avaliku ruumi rikastamine pimedal aastaajal. Ta on 2016. aastal loodud Eesti Valgustusdisainerite Assotsiatsiooni EVDA asutajaliige.

Liiv kuulub 1995. aastast Eesti Kunstnike Liitu ja Kujurite ühendusse. Lisaks on ta Antropoloogia Ühenduse, Eesti Akadeemilise Usundiloo Seltsi ja Seto Kolledži Ühingu liige, MTÜ Valgusklubi, Leisi Valla Rahvakultuuri Seltsi ning Maausuliste Saarepealse Koja juhatuse liige.

Koos Aleksander Heintaluga on ta loonud Eesti Rahvuskultuuri Fondi "Aleksander Heintalu ja Elo Liivi nimelise allfondi" eesmärgiga edendada põlisusundiga seotud rahvakultuuri (nt põlisusundile tuginevate ettevõtmiste korraldamine ja uurimistööde läbiviimine).

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Elo Liiv elab ja töötab Tallinnas ja Saaremaal. Tema elukaaslane oli Aleksander Heintalu, rahva seas tuntud Vigala Sass. Peres kasvab neli last.

II maailmasõjas hukkunud hiidlaste mälestusmärk[muuda | muuda lähteteksti]

Teises maailmasõjas hukkunud hiidlaste mälestusmärk. Skulptor Elo Liiv

2010–2011 valmis Saaremaal kodutalu juurde ehitatud ateljees Teises maailmasõjas hukkunud hiidlaste mälestusmärgi skulptuur noorest mehest, kes sõjast naasnuna istub hetkeks enne koju jõudmist küla serval ja mõtleb, kuidas kõik uuesti üles ehitada. Ta on kui Toonela jõe kaldal – selja taga sõjas surma saanud sõbrad ja lähedased ning ees kõik see, mis sõltub tema oskustest ja teadmistest. See monument pole ei ühe ega teise vaenupoole poolt, vaid kõikide langenute mälestuseks, sest sõjakeerisesse haaratud meestel ei olnud palju valikuid. Omad võitlesid tihti omade vastu. Sõdurpoisi modell valiti konkursiga ja selleks sai ohvitseriks õppiv kohalik noormees Marek Vainumäe. Modellile õmmeldi ajastutruud riided (mis oli paras pähkel, kuna Eestil puudus II maailmasõja ajal oma sõjavägi) ning Soomepoiste austuseks leidis monumendis koha ka Soome kiiver. Monument paikneb Kärdlas ja avati 2012. aastal, olles esimene taastatud Eesti Vabariigi ajal loodud mälestusmärk sõjas langenutele.

Jaan Poska mälestusmärk[muuda | muuda lähteteksti]

Jaan Poska monument Kadriorus, skulptor Elo Liiv. Foto: Annika Haas

2015. aastal valiti Liiv teostama Jaan Poska mälestusmärgi skulpturaalset osa. Jaan Poska oli Tallinna linnapea, Eesti Vabariigi välisminister ja Nõukogude Venemaaga rahuläbirääkimiste Eesti delegatsiooni juht. Skulptuur kujutab Kadriorus töölt koju jalutavat Poskat, portfell kaenla all. Kandev idee on kujutada Poska elu teekonnana ja tema kuju elutruult, lihtsa ja loomulikuna. Monument avati Kadriorus 2016. aastal, Jaan Poska 150. sünniaastapäeval.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2017 III koht Voldemar ja Elfriede A. Lenderi mälestusmärgi ideekonkursilt (co. Grete Veskiväli) // Tallinn
 • 2016 III koht Eesti Rahvusarhiivi helikunsti konkursilt (co. Taavi Suisalu) // Tartu
 • 2016 Valitud skulptor "Muhu mäletab" mälestusmärgi teostamiseks // Liiva, Muhu
 • 2016 II koht Nõukogude võimu poolt vägivaldselt Siberisse viidud fiiliate mälestusmärgi konkurss // Tartu
 • 2015 skulptor Jaan Poska monumendi teostamiseks // Tallinn
 • 2014 Publiku lemmik jääskulptuuriga "Šamaan" Pärnu Jääfestivalil
 • 2012 Eripreemia Tartu Raekoja Platsi valguslahenduse ideekonkursilt (co. Eva Tallo)
 • 2009 I-II koht Tartu Maratoni mälestusmärgi ideekonkursil (arhit. Katrin Koov), Tartu, Eesti
 • 2007 Peaauhind II maailmasõjas hukkunud hiidlaste mälestusmärgi konkursil (arhit. Maris Kerge), Kärdla, Estonia
 • 2007 Peaauhind monumendi konkursilt "Kummardus Rukkile" (arhit. Hanno Grossschmidt, Sangaste, Estonia)
 • 2002 Valitud esindama Eestit M2M kunstiprojektis "Monument To Mankind" USA
 • 1996 Eripreemia Rahvusvahelisel Skulptuuri quatriennaalil "Cross-roads", Arsenal, Riga
 • 1992 Esimene preemia eesti lasteraamatu kujundaja aastapreemia kavandi auhinna konkursil, Tallinn, Eesti
Harju värav, Elo Liivi installatsioon Tallinna Vanalinnas, 2016

Isikunäitused[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2012      "Suhe" // Kuressaare Linnus, Saaremaa
 • 2007      "Süsteemi otsing" // Eesti Saatkond Helsingis, Soome
 • 2004      "Kõiksuse Kodu" // Kohtla-Järve Linnagalerii
 • 2003      "Kõiksuse Kodu" // Pärnu Uues Kunsti Muuseum
 • 2001      "Meie oleme Nemad" // Kuressaare Raegalerii
 • 1996      "20% sekundeid 80% sajandeid" // Tallinna Linna Galerii
 • 1996      "The Big Centrum & Nothing" // Stockholm, Rootsi
 • 1994      "Zero in Black" // Gallery Konstfack, Stockholm, Rootsi
 • 1994      ""Zero" // Vaal Gallerii, Tallinn

Olulisemad grupinäitused[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2017 "Nägemise õpetus" co Annika Haas ja Jekaterina Kultajeva //Tallinna Kunstihoone Galerii
 • 2017 Valgusinstallatsioon "Otsetee" // Tallinn Music Week
 • 2016 "Back to Chaos" // Pärnu
 • 2016 "Pond Vita" // Kadrioru Park
 • 2016 Kohaspetsiifiline videomapping ning audiolahendus "Interferents" Patkuli trepil // Kesklinna talvefestival2015      Kujurite ühenduse aastanäitus // Uue Kunsti Muuseum, Pärnu
 • 2015 "Taevas Langeb / The Sky is Falling" // Katlamaja, Pärnu
 • 2015 "Kehakeel" // Tallinna Kunstihoone, Eesti
 • 2015 Kujurite Ühenduse aastanäitus "Paber kannatab kõike" // Pärnu Uue Kunsti Muuseum
 • 2014 Kujurite Ühenduse aastanäitus "Paber kannatab kõike" // Disaini ja Arhitektuurigalerii
 • 2014 "Diverse Universe" // Pärnu Linnagalerii
 • 2014 Näitus "Ornamentaalne" // Tallinna Kunstihoone
 • 2013 Tallinna Valgusbiennaal 2013 // Helios, Tallinn
 • 2013 Grupinäitus "Masinavärk" // Kunstihoone Galerii, Tallinn
 • 2013 Eesti Kunstnike Liidu kevadnäitus // Tallinna Kunstihoone
 • 2013 VII pisiplastika näitus "Minu mütoloogia" // Galerii Noorus, Tartu
 • 2013 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Must auk" // Tallinna Valgusfestival
 • 2012 Rahvusvaheline kunstirong "Cosmic Underground" // rongTallinnast Guimaraesi
 • 2012 Eesti Kunstnike Liidu kevadnäitus // Tallinna Kunstihoone
 • 2011 Eesti Kunsti näitus "Liberte/Vabadus" // Pariis, Prantsusmaa
 • 2011 Kujurite Ühenduse aastanäitus "Kaks on parem kui üks" // Turku, Soome
 • 2011 Rahvusvaheline keskkonnateemaline kunstifestival Arteground // Viljandi, Eesti
 • 2010 Traditsiooniliste puuskulptuuride näitus // Kuressaare
 • 2010 Kujurite Ühenduse aastanäitus "Protsendiaeg" // Rotermanni Soolaladu, Tallinn
 • 2010 Kohaspetsiifiline kunstiprojek "Sisemine põlemine" // Tallinna Valgusfestival
 • 2009 "Lendva" // galerii ArtDepoo, Tallinn
 • 2008 Pisiplastika näitus // Tartu
 • 2008 Kujurite Ühenduse aastanäitus "Iseendast" // Pärnu
 • 2008 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Sisemine ja välimine valgus" // Harju tänav, Tallinna Valgusfestival
 • 2007 "Õhk, Valgus ja Lendamine" // Tartu Kunstihoone
 • 2007 Rahvusvaheline näitus "Transit – South Pole" // Bishkek, Kõrgõstan
 • 2007 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Õhk, Valgus ja Lendamine" // Tallinna Valgusfestival
 • 2006 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Vaheruum" // Hirvepark, Tallinna Valgusfestival
 • 2003 Rahvusvaheline festival "Aluminium Art +New Technologies" // Bakuu, Aserbaidžaan
 • 2003 Ühisnäitus "Kunstisuvi / Valu" // Pärnu Kontsertmaja
 • 2002 Ühisnäitus "Kunsti Suvi" // Roma Art Gallery Gotland, Rootsi
 • 2001 Ühisnäitus "Kunsti Suvi / Animaal" // Kuressaare loss
 • 1999 Rahvusvaheline näitus "Aquarium" // Rotermanni soolaladu
 • 1997 Rahvusvaheline maastikukunsti näitus // Haapsalu vana lennuväli
 • 1997 Kujurite ühenduse aastanäitus "Eesti skulptuur" // Tallinna Kunstihoone
 • 1997 Ühisnäitus "eesti skulptuur läbi aegade" // Tretjakovi galerii, Moskva, Venemaa
 • 1996 Rahvusvaheline Skulptuuri kvatriennaal "Cross-roads" // Arsenal, Riia, Läti
 • 1995 Ühisnäitus "Salat" // Eesti Kunstiakadeemia galerii
 • 1995 Rahvusvaheline näitus "Mees ja naine" // Pärnu Uue Kunsti Muuseum
 • 1995 SKKEK III aastanäitus "Biotopos" // Tallinna Kunstihoone galerii
 • 1993 Ühisnäitus "6+1" // Gallery "Art Leonardo" Tampere, Soome
 • 1988 Vabariiklik Noorte Kunstnike näitus // Tallinn
 • 1985 Vabariiklik Noorte Kunstnike näitus // Tartu

Skulptuuri sümpoosionid[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2011 Rahvusvaheline skulptuuri workshop "Maa ja Mere Helinad" // A.Adamsoni Ateljeemuuseum, Paldiski
 • 2008 Rahvusvaheline kiviskulptuuri sümpoosion // Kato Polemidia, Küpros
 • 2005 Skulptuuri sümpoosion // Salacgriva, Läti
 • 2005 Kiviskulptuuri sümpoosion // Paide, Eesti
 • 2004 Puuskulptuuri sümpoosion "Ilmapuu" // Soome-Ugri rahvaste Kongress, Sagadi
 • 2001 Rahvusvaheline maakunsti sümpoosion "Avatud Ring" // Kuressaare
 • 1995 Maastikukunsti sümpoosion // Nordingrå, Höga Kusten, Rootsi

Korraldatud näitused, kureerimine[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2017 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Otsetee" // Rändajate tänav, Tallinn Music Week
 • 2016 Kohaspetsiifiline valgusinstallatsioonide näitus "Teine Dimensioon" // Patkuli trepp, Kesklinna Talvefestival
 • 2015 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Patkuli trepp" // Patkuli trepp, Tallinn
 • 2013 Tallinna Valgusbiennaali sisenäituste "299,792,548 m/s" ja "Valgusutoopiad" kuraator
 • 2013 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Must Auk" // Kanuti bastion, Tallinn
 • 2012 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Teekond" // Kanuti aed,Tallinna Valgusfestival
 • 2010 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Black Light" // Kultuuritehase ümbrus,Tallinna Valgusfestival
 • 2009 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "ValgusInstallatsioon" // Harju tänav,Tallinna Valgusfestival
 • 2008 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Sisemine ja välimine valgus" // Harju tänav,Tallinna Valgusfestival
 • 2007 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Õhk, Valgus ja Lendamine" // Tallinna Valgusfestival
 • 2006 Kohaspetsiifiline kunstiprojekt "Vaheruum" // Hirvepark, Tallinna Valgusfestival
 • 2005 "Seto Kirä´" // Eesti Rahva Muuseum, Tartu

Muu kunstialane tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2017 Tuleskulptuur "Ürgmees ja Päike" //Valgeranna
 • 2016 Tuleskulptuur "Langev Päike/Kaali meteoriit" // Kuressaare merepäevad
 • 2015 Monumentaalne lumeskulptuur "Drummer´s Dream" (co. M.Hiiemäe, M.Mee, T.Jaanimäe) // Geilo Jäämuusika festival, Norra
 • 2015 Jääskulptuur "Ürgne Sõit" // Jääskulptuuride näitus, Tallinn
 • 2014 Lightpainting // Vabaduse väljak, Tallinn
 • 2014 Jääskulptuur "Šamaan" // Pärnu Jääfestival
 • 2014 Monumentaalne lumeskulptuur "Helide Allee" (co. L.Kuutma, M.Hiiemäe) //Geilo Jäämuusika festival, Norra
 • 2013 Monumentaalne liivaskulptuur "Kultuuri jonnipunn" // Võru
 • 2013 Jääskulptuuride näitus Kadrioru pargis, Tallinn
 • 2013 Tuleskulptuur "Sisemine lend" (co. K.Saks) // Tuleskulptuuride festival, Tallinn
 • 2012 Tuleskulptuur "Sisemine tuli" (co. K.Saks) // Tuleskuptuuride festival, Tallinn 
 • 2012 Jääskulptuur "Kotkas" // Jääskulptuuride näitus, Tammsaare park, Tallinn
 • 2012 Gerilja Light, Valgusfestival, Tallinn 
 • 2012 Lightpainting, Valgusfestival, Tallinn
 • 2011 Tuleskulptuur "DNA-koda" (co. E.Maripuu, K.Saks) // Tuleskulptuuride MM, Tallinn 
 • 2011 Jääskulptuur "Siga" // Jääskulptuuride näitus, Vabaduse Plats, Tallinn 
 • 2011 Jääskulptuur "Euro-Jänes" // Tartu Raekoja Plats
 • 2011 Valgusinstallatsioon (co. P.Tiimus ja E.Tallo) // Pop-Up disainigalerii "ÖÖ: Was it a dream", Helios, Tallinn
 • 2011 Valgus-perfomance "Lumen Interius" (co. K. Saks)// Eesti Kunsti näitus "Liberte/Vabadus",  Pariis 
 • 2011 Valgus-perfomance "Vabaduse võimalikkusest süsteemis" (co K.Saks) // Disaini maja hoov, Tallinn 
 • 2010 Jääskulptuur "Memm" // Jääskulptuuride näitus, Kadrioru park
 • 2010 Lume Häppening (co. K. Saks) // Kultuurikilomeeter, Tallinn
 • 1998 Jääskulptuuride festival // Jelgava, Läti 2012 Video installatsioon "Train Beat" rahvusvahelises kunstirongis "Cosmic Underground" sõidul Tallinnast Guimaraesi, c.o. Eva Tall

Konverentsid ja festivalid[muuda | muuda lähteteksti]

 • 2011 Stendi ettekanne Home of an item / CECT, Kultuuriteooria tippkeskuse IV Sügiskonverents "Things in culture, culture in things"
 • 2008 Rahvusvaheline Skulptuuri sümpoosion "Approaches to sculpture in the Landscape" Leeds, Inglismaa
 • 2007 Stendi ettekanne Looduslike pühakohtade uurija versus kasutaja? / Eesti Kirjanduse muuseumi konverents "Holy Groves around the Baltic Sea". EKM, Tartu, Estonia
 • 2006 Ettekanne Ese-me kodu, Võro Instituudi konverents "Läänemeresoome kodu". Võro Instituut, Võru, Estonia
 • 2004 Stendi ettekanne Seto kirä´, Võro Instituudi konverents "Piirikultuurid ja -keeled". Võro Instituut, Võru, Estonia
 • 2003 X Fenno-Ugria folkloorifestival. Tver, Karjala
 • 2003 XI Üle Venemaaline folkloorifestival. Tšeboksarõ, Tšuvassimaa
 • 2002 Etno-futu konverents, Iževsk, Udmurdimaa

Artiklid[muuda | muuda lähteteksti]

 • Elo Liiv 2008. Ese-me kodu Acta Semiotica Estica V. Tartu Ülikooli Kirjastus: lk 253–270
 • Elo Liiv 2007. Ese-me kodu. Asja kodu. Õdagumeresoomõ kodo. Läänemeresoome kodu. Võro Instituudi toimõndusõq: lk 133–145

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]