Ekstraktsioon

Allikas: Vikipeedia

Ekstraktsioon ehk ekstraheerimine tähendab mingi komponendi või osa väljatõmbamist või väljaeraldamist süsteemist.

Ekstraktsioon keemias[muuda | muuda lähteteksti]

Jaotuslehter, milles peale pesemist (läbiloksutamist) on eraldunud õli (ülemine) ja vee (alumine) kihid

Keemias on ekstraktsioon vedelate või tahkete ainete segust teatud komponentide väljalahustamise protsess, milleks kasutatakse selektiivseid lahusteid - ekstrahente.

Selektiivne lahusti on vedelik, mis ainete segust lahustab ühe või mitu komponenti, jättes ülejäänud komponendid lahustamata. Aparaati, milles ekstraktsioon toimub, nimetatakse ekstraktoriks. Ekstraktsioonil eraldatav (ekstraheeritav) aine läheb vedelast või tahkest faasist kokkupuutel ekstrahendiga üle viimasega ühisesse faasi. Saadud lahust nimetatakse ekstraktiks. Ekstraheerunud aine eraldatakse ekstrahendist aurustamise, destilleerimise või muu lahutusmeetodiga.

Vedelik-vedelik ekstraktsiooni protsess põhineb ainete suhteliste lahustuvuste erinevusel kahe segunematu lahusti (enamasti vesi ja orgaaniline solvent) vahel. Nii saab mingi komponendi ekstraktsiooni teel viia ühest vedelast faasist teise vedelasse faasi. Selle protsessi efektiivsus sõltub aine jaotuskoefitsiendist kahe solvendi vahel. See on keemialaboratooriumis tavaline ainete lahutusmeetod, milleks kasutatakse jaotuslehtrit, mis on näidatud kõrvaloleval pildil.

Tahkest materjalist ekstrahendis lahustuvate komponentide väljaeraldamiseks on lihtsaim meetod leotamine, näiteks nii nagu valmistatakse teed. Laboratooriumis kasutatakse selleks tihti Soxhleti ekstraktorit. Keemiatööstuses on mineraalide ekstraktsioon veega (või vesilahustega) tuntud kui leostamine (leaching). Tahke materjali ekstraktsioon ülekriitilise fluidumiga (SFE), näiteks ülekriitilises olekus süsinikdioksiidiga, on märgatavalt kiirem kui tavalise solvendiga. Saadud ekstraktid erinevad klassikaliste ekstraktsioonimeetoditega saaduist.

Analüütilisel otstarbel kasutatakse tihti tahkefaasi ekstraktsiooni, see tähendab kui huvipakkuv komponent (analüüt) kontsentreeritakse sobiva tahke sorbendiga ja järgnevalt ekstraheeritakse välja solvendiga.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]