Egeuse saared

Allikas: Vikipeedia
Egeuse meres asuvate saarerühmade kaart

Egeuse saared (kreeka keeles Νησιά Αιγαίου (Nisiá Aigaíou); türgi keeles Ege Adaları) on Egeuse meres asuvate saarte rühm Kreeka mandriosast idas ja Türgist lääne pool. Egeuse mere piiriks on lõunas Kreeta saar ning kagus Rhodose, Kárpathose ja Kásose saar.

Vana-Kreekas kasutati Egeuse mere kohta nime Arhipélagos (ἀρχιπέλαγος). Hiljem kasutati sama nime hoopis meres olevate saarte kohta ning terminist on tänapäevaks saanud mistahes saarterühmale viitav väljend.

Kuuluvus[muuda | muuda lähteteksti]

Suurem osa saartest kuulub Kreekale, olles halduslikult jaotatud üheksa piirkonna vahel. Ainsad Türgile kuuluvad märkimisväärse suurusega saared on mere kirdepoolses osas olevad Gökçeada (kreeka keeles Ímvros/Ímbros, kuni aastani 1970 kandis ametlikku nime İmroz) ja Bozcaada (kreeka keeles Ténedos). Lisaks neile kuulub Türgile ka väiksemaid saari riigi läänerannikul.

Jaotus[muuda | muuda lähteteksti]

Traditsiooniliselt jaotatakse Egeuse mere saared seitsmesse rühma (põhjast lõuna poole):

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Väljendit Itaalia Egeuse saared (itaalia keeles Isole Italiane dell'Egeo) kasutatakse nende Egeuse mere saarte kohta, mille Itaalia Itaalia-Türgi sõja käigus 1912. aastal vallutas ning Lausanne'i rahu sõlmimisega aastateks 19231947 annekteeris: Dodekaneesid, sealhulgas Rhodos ja Kastellórizo.

Piiskopkonnad[muuda | muuda lähteteksti]

Vana-Rooma Insulae provintsi piiskopkonnad, mis on Püha Tooli iga-aastases teatmikus Annuario Pontificio loetletud kui titulaarsed piiskopkonnad:[1]

Vana-Rooma Lesbose provintsi piiskopkonnad, mis on Püha Tooli iga-aastases teatmikus Annuario Pontificio loetletud kui titulaarsed piiskopkonnad:[1]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Annuario Pontificio 2013 (Libreria Editrice Vaticana 2013 ISBN 978-88-209-9070-1), "Sedi titolari", pp. 819-1013.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Egeuse meri, The Columbia Encyclopedia, Sixth Edition. 2001-05.