Eesti Rahva Tänumedal

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eesti Rahva Tänumedal on kodanikualgatuse korras väljastatav sõltumatu autasu, mis antakse füüsilisele isikule Eesti riigile ja rahvale osutatud teenete eest.

Ülevaade[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Rahva Tänumedal (edaspidi: Tänumedal) on valmistatud kullast (proov 750) ja kaalub 80,80 grammi. Tänumedali kujundas Ain Saar ja medali valmistas OÜ Wõro Büroo. Tänumedaliga kaasneb lisaks köidetud raamat, mis sisaldab tänumedali statuuti ja kõigi toetajate nimesid.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Rahva Tänumedali idee pärineb Vaba-Sõltumatu Kolonni Nr.1 liikmelt Ain Saarelt. Üleskutse Eesti Rahva Tänumedali sisseseadmiseks tehti avalikuks Tartus 29. märtsil 2008 Jüri Kuke XIII mälestuskonverentsil.

Tänumedali sisseseadmiseks korjasid toetusallkirju 23 inimest (Tauno Rahnu, Heli Lepik, Harald Mäepalu, Arvi Saar, Urmas Saar, Boris Takk, Ülo Zirnask, Evald Laidvere, Alar Mägi, Heino Martinson, Jannu Holsting, Anna Rosalie Udre, Veiko Laas, Arne Sarapuu, Ain Saar, Riho Lallu, Mia Daniel, Toivo Jaas, Eha Särev, Heino Martinson, Vallo Paosalu, Ülo Pajumets, Tiit Öpik, Heino Passimägi ja Kalmer Kaljuvee), kes said kokku 4226 toetusallkirja. Tänumedali valmistamiseks tegi annetuse 164 inimest ning kokku annetati 52 690 krooni ja 50 senti. Suurema rahalise annetuse on teinud Erwin Pari, Indrek Avarand, Ilmar Tamm, Valdo Helmelaid, Arne Sarapuu, Mihkel Tammepuu, Tauno Rahnu, Ly Lehtmets, Peeter Remann, Mart Kimask ja Virve Kaasik ning Riho Lallu.

Ettepanekut Eesti Rahva Tänumedali sisseseadmiseks ja andmiseks 2008. aastal vabadusvõitlejale Harald Nugiseksile toetasid organisatsioonidest Vaba-Sõltumatu Kolonn Nr.1, Uus Euroopa, Eesti Sõjameeste Sakala Ühing, Võrumaa Sõjameeste Ühendus, Eesti Rahvuslik Liikumine, Läänemaa Vabadusvõitlejate Ühendus, Eesti Vabadusvõitlejate Rakvere ühendus, Eesti Leegioni veteranide Virumaa klubi, Põlvamaa Vabadusvõitlejate Ühendus, Eesti Iseseisvuspartei ja Eesti Leegioni Sõprade Klubi. Kullast tänumedali valmistamise kogumaksumuseks oli 54 332 krooni.

Tänumedali komitee[muuda | muuda lähteteksti]

Tänumedali väljastamist administreerib Eesti Rahva Tänumedali Komitee, mis moodustatakse kõikide nende kodanike ja organisatsioonide osalusel, kes Tänumedali väljaandmist on toetanud.

Ettepaneku Tänumedali väljaandmiseks võivad teha nii Medalikomiteesse kuuluvad kodanikud kui ka organisatsioonid.

Tänumedali andmise tingimused[muuda | muuda lähteteksti]

Tänumedal antakse

  1. isikule, kellele pole Eesti Vabariigis osutatud riiklikku tunnustust, kuigi ta vääriks seda teenete eest Eestile;
  2. kui medalikandidaati toetab vähemalt 3000 eestlast või Eesti Vabariigi kodanikku oma allkirjaga;
  3. autasustamist vääriva kandidaadi puhul, kuid mitte sagedamini kui kord aastas.

Tänumedali laureaadi valivad välja Medalikomitee liikmed hääletusel lihthäälteenamuse alusel. Hääletatakse kas interneti või posti teel.

Tänumedalit võib määrata postuumselt. Postuumselt määratud Tänumedal antakse üle laureaadi perekonnaliikmele või sellele organisatsioonile, kuhu autasustatu kuulus. Tänumedali võib üle anda ka mõnele muuseumile.

Kui Medalikomitee on tunnistanud Tänumedali kandidaadiks esitatud isiku eesti rahva tunnustuse vääriliseks, viiakse läbi kampaania, mille käigus kogutakse toetusallkirju väljavalitud isiku autasustamiseks, samuti rahalisi vahendeid Tänumedali valmistamiseks.

Tänumedali kätteandmise aja ja koha otsustab Medalikomitee aktiiv.

Tänumedali üleandmise au saab osaks isikule, kes on kogunud kõige enam allkirju medalikandidaadi toetuseks.

Tänumedali juurde kuulub iluköites tunnistus, mis muu hulgas sisaldab Tänumedali statuuti ja kõigi toetajate nimesid. Kirjeldatud üriku üleandmise au saab osaks isikule, kes järgmisena kogunud enim toetusallkirju.

Tänumedali kavalerid[muuda | muuda lähteteksti]

Tänumedalit on välja antud kahel korral.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]