Eesti Merelaevandus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Eesti Merelaevandus (inglise Estonian Shipping Company Ltd., lühend: ESCO) on aastal 1940 asutatud laevandusettevõte[1], mille omanik on praegu AS Tschudi Shipping Company[2].

Eesti Merelaevandus sai alguse 1940. aastal, mil Eesti reederite laevad natsionaliseeriti[3]. Siis asutati natsionaliseeritud laevade haldamiseks ettevõte Eesti Riiklik Merelaevandus[1]. Kogu Teise maailmasõja järgsel ajal allus ettevõte, hiljem tootmiskoondis NSV Liidu Mereministeeriumile, mis otsustas nii laevade ehituse kui ka kinnitas kaugsõidukapteniks saajad. Enne Eesti Vabariigi taasisiseseisvumist kuulusid tootmiskoondise Eesti Merelaevandus koosseisu nii 82 kauba- ja reisilaeva, Tallinna Merekaubasadam, Uussadam ja Loksa Laevaremonditehas kui ka hulk merendust teenindavaid väiksemaid ettevõtteid ja talitusi.

Eesti taasisiseseisvumisel õnnestus Eesti Merelaevanduse laevad jätta Eestile ning neil heisati peatselt Eesti lipp. Eesti Merelaevandus kujundati märtsis 1992 ümber riigiaktsiaseltsiks, mille nimeks sai RAS Eesti Merelaevandus[4]. Samal ajal moodustati eraldi ettevõtted Tallinna Sadam, Muuga Sadam ja ka Loksa Laevaremonditehas iseseisvus. 1991. aasta jooksul vabanes Eesti Merelaevandus ka muudest laevandusega seotud ja ka väheseotud tütarettevõtetest ja abiteenistustest ning asus tegutsema vaid reederina.

Hiljem reorganiseeriti riigiaktsiaselts aktsiaseltsiks ning ettevõte asus laevastikku moderniseerima. 10. juulil 1997 sõlmis Eesti Erastamisagentuur lepingu ASi Eesti Merelaevandus erastamise kohta ASiga ESCO Holding.[5]

Pärast laevakompanii erastamist reorganiseeris uus omanik seda korduvalt ja tegutseb muu nime all, kuid AS Eesti Merelaevandus kui laevaomanik on praeguseni alles.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 EE 12. köide, 2003: 75.
  2. http://www.eml.ee/introduction_est.html (vaadatud 03.03.2013)
  3. Shipping community on a graveyard. Scandinavian Shipping Gazette, 23. august 2002 (inglise keeles)
  4. Riikliku aktsiaseltsi "Eesti Merelaevandus" põhikiri. Meremees 1992, nr 4
  5. 11. juunil kell 13. Meremees 1997, nr 12-13

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]