Eesti Idapartnerluse Keskus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Eesti Idapartnerluse Keskus (lühend EIPK) on Eesti sihtasutus, mis tegeleb idapartnerlusega seonduvaga.

1. jaanuaril 2011 loodi Eesti Diplomaatide Kooli (EDK) ja Eesti Välisministeeriumi koostöös Eesti Idapartnerluse Keskus (EIPK). Keskust rahastatakse nii Välisministeeriumi arengukoostöö vahenditest kui ka üha rohkem mitmepoolsetest koostööprogrammidest samameelsete doonoritega.

EIPK korraldab eelkõige idapartnerluse partnerriikide keskmise ja vanema astme ametnikele suunatud koolitusi, tugevdamaks nende riikide haldussuutlikkust ja võimekust teha koostööd Euroopa Liiduga, pakub IP partnerriikide noortele diplomaatidele, riigiametnikele, kodanikuühenduste ja meediaesindajatele koolitusi ning korraldab idapartnerlust ja IP partnerriike puudutavaid uuringuid, seminare, ümarlaudu ja konverentse.

2015. aasta novembris registreeriti EIPK eraldiseisva sihtasutusena. Alates 2016. aasta oktoobrist juhib Eesti Idapartnerluse Keskuse Sihtasutust Välisministeeriumi Idapartnerluse erivolitustega diplomaatiline esindaja Jaan Reinhold.

2017. aasta Eesti eesistumise Euroopa Liidu Nõukogus raames oli EIPK peakorraldajaks Tallinnas toimuvatele Idapartnerluse tippkohtumist toetavatele konverentsidele, milleks oli Idapartnerluse Vabakonna konverents (25.–27. oktoobril), Idapartnerluse Ärifoorum (26.–27. oktoobril) ja e-Partnerluse konverents (4. oktoobril). Kõik eelnimetatud üritused toimusid kaaskorraldusel Euroopa Komisjoniga, kaasatud olid ka Eesti vabakonna organisatsioonid, EAS, KTK, e-Akadeemia jt. Kokku osales eelnimetatud konverentsidel üle tuhande osaleja EL ja partnerriikidest. Eelnimetatuist oli Idapartnerluse Ärifoorum üks suurima osavõtjate arvuga eesistumis-üritusi, kus osales üle 550 ettevõtja ja âriorganisatsioonide esindaja. Ärifoorumi raames toimus üle 500 B2B-kohtumise ja äridelegatsioonide visiidid Tartusse ja Ida-Virumaale. 2017. aasta Idapartnerluse tippkohtumine toimus 24. novembril Brüsselis.

Eesti Idapartnerluse Keskus on algatanud ka idapartnerluse aastakonverentside traditsiooni, mille peamiseks eesmärgiks on päevakajaliste idapartnerluse poliitikat mõjutavate teemade tutvustamine Eestis, kaasates aruteludesse ka tunnustatud rahvusvahelisi eksperte, diplomaate ja arvamusliidreid EL ja idapartnerluse riikidest ning ka väljastpoolt. Nimetatud konverentsid on kindlustanud endale koha idapartnerluse iga-aastases tegevuskalendris ja huvi sellel osalemise vastu on aasta-aastalt suurenenud. Märtsis 2018 Tallinnas toimunud 5. idapartnerluse aastakonverentsil osales kokku 230 delegaati. Konverentsi peakorraldaja on Eesti Idapartnerluse Keskus, seda rahastatakse Eesti arengukoostöö vahenditest.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]