Edela-Aafrika Rahvaorganisatsioon

Allikas: Vikipeedia
Edela-Aafrika Rahvaorganisatsiooni lipp

Edela-Aafrika Rahvaorganisatsioon (inglise keeles South-West Africa People's Organisation, lühendina SWAPO) on Namiibia valitsev erakond.

SWAPO asutasid 19. aprillil 1960 Herman Toivo ya Toivo ja Samuel Nujoma. Namiibias elavatest hõimudest toetus SWAPO eeskätt Põhja-Namiibias elavatele ovambodele. 1962 sai SWAPO Namiibia juhtivaks rahvuslikuks organisatsiooniks, kui koopteeris Edela-Aafrika Rahvusliidu. Edaspidi koopteeris ta teisigi iseseisvusmeelseid rühmitusi, millest tuntuimana 1976 Namiibia Aafrika Rahva Demokraatliku Organisatsiooni.

SWAPO eesmärk oli Namiibia iseseisvumine. Enne Esimest maailmasõda oli Namiibia olnud Saksa Edela-Aafrika nime all Saksamaa asumaa. Pärast sõda andis Rahvasteliit selle LAV-ile mandaatterritooriumiks. LAV okupeeris selle ala ja kehtestas apartheidi.

Esimene suur kokkupõrge SWAPO üksuste ja Lõuna-Aafrika politseiüksuste vahel toimus 26. augustil 1966. Seda kuupäeva peetakse üldiselt Lõuna-Aafrika piirisõja alguseks. 1972 tunnistas ÜRO Peaassamblee SWAPO Namiibia rahva ainsaks legitiimseks esindajaks. 1974. aastast alates hakkas Norra valitsus SWAPO-le abi andma.

11. novembril 1975 saavutas Angola iseseisvuse. NSV Liidu toetatud marksistlik organisatsioon MPLA haaras Angolas kiiresti võimu. Juba 1976. aasta märtsis pakkus MPLA SWAPO-le Angolas oma baase, et neist saaks LAV-i sõjaväe vastu operatsioone korraldada. SWAPO sai ka Kuubalt olulist toetust.

1989 tegutses SWAPO marksistliku sissiliikumisena, mille eesmärgiks oli vabastada Namiibia Lõuna-Aafrika Vabariigi okupatsioonist.

Pärast Namiibia iseseisvumist 1990 muutus organisatsioon erakonnaks ja on võitnud seni kõik valimised. Valimistel nimetatakse teda SWAPO Erakonnaks. SWAPO liider Sam Nujoma sai esimeseks Namiibia presidendiks ja valiti kaks korda tagasi. Selleks oli vaja muuta põhiseadust, et ta tohiks kolmandat ametiaega president olla. Namiibia 2004. aasta parlamendivalimistel kogus SWAPO 75,1% häältest ja 55 kohta 78-kohalises parlamendis.

Ehkki SWAPO nõudis järjekindlalt väljendi "Edela-Aafrika" asendamist Namiibia nimega, oli tema enese nimesse Edela-Aafrika nii sügavalt juurdunud, et püsib seal tänapäevani.

2007. aastast juhib parteid Hifikepunye Pohamba, kes on ka Namiibia president.

SWAPO kuulub Sotsialistlikku Internatsionaali.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]