Durometer

Allikas: Vikipeedia

Mis on "Durometer"[muuda | muuda lähteteksti]

Kuidas mõõdetakse rulluisurataste“ A“-kõvadust, ehk "Durometer".

Sõites rulluiskude või rulaga, vahetame me aeg-ajalt välja kuluosi- rattad ja laagrid. Kuid üldjuhul inimesed ei tea, mida tähendab see täht A seal kummiratta peal oleva arvu taga.

Durometer sai välja mõeldud Albert F. Shore’i poolt, kes töötas välja tugevuse mõõteviisi nimega "Durometer" 1920’tel. Tema eesnime esitähest tuleb ka mõõtühik „A“. Seda terminit kasutatakse tihti nii selle mõõteskaala iseloomustamiseks, kui ka selle instrumendi endana. Duromeeter on mõeldud mõõtmaks polümeeride, kummide ning muude elastsete materjalide kõvadust nagu näiteks rulluiskude, rulade, auto- ning rattarehvide kõvadust.

Duromeetri, nagu ka enamus teiste kõvadustestide mõõtmisi toimub teise, tugevama materjali poolt osutatud surve all vastupanu mõõtmisega teatud ajaühiku jooksul. [[ Lihtsamalt lahtiseletatult on see mõõtmine järgmine:]]


Mõõtmine[muuda | muuda lähteteksti]

Võetakse mõõdetav materjal, mille paksus peab olema vähemalt 6,44 mm ning sellele vajutatakse masina abil sisse terasest varras läbimõõduga 1,1-1,4 mm ning tipu läbimõõduga 0,79 mm millele omakorda antakse mass 0,822 kg. Seda kõike 15 sekundi jooksul.

Kui materjali sisse vajub see terasvarras 2,5 mm või isegi rohkem, on selle materjali kõvaduseks, ehk siis „A“ väärtuseks 0. Kui aga selle aja jooksul ei vaju see varras sinna sisse ainsatki millimeetrit, on selle materjali või kummi tugevuseks 100 A ehk siis väga kõva polümeer või kumm, mida võib peaaegu plastikuga võrrelda.

Kuna sellel mõõtmisviisil ei ole konkreetset skaalat, siis kohati võib ratta vastupidavus 84A tugevuse juures olla erinev, kuna see mõõt antakse enam-vähem umbes. Seda konkreetse skaala puudumise tõttu. Kindlasti on märgatav erinevus näiteks 70A ja 84A tugevustel aga eks seda kõvadust saab teada vaid ise testides ning ratastega sõites. Mõningaid näiteid argielus kastuses olevate elastsete materjalide kõvadusest:

Patsikumm/kummipael 25A

Autorehv 50-70A

Bowlingu kuul 100A


J.-T. Kessel 2010