Durian

Allikas: Vikipeedia

Durian (ka duurian) on villapuuliste (Bombacaceae) sugukonda kuuluva Kagu-Aasia troopikas kasvava hariliku durianipuu vili.

Duriani tuntakse peaaegu kogu maailmas hea maitse ning ebameeldiva lõhna pärast. Rahvasuus on duriani kohta levinud ka ütlus: "maitseb nagu taevas, haiseb nagu põrgu". Maitseb nagu karamell, maasikad, vahukoor ja juust kokku, ent haiseb nagu mädasibul. Puuviljaarmastajad tunnevad juba kilomeetri kauguselt durianile iseloomulikku lehka.

Levik[muuda | muuda lähteteksti]

Durian kasvab peamiselt Filipiinidel, Malaisias ja Indoneesias. Kuna taim vajab niiskemat keskkonda on võimalik ka, et see hakkab kasvama jõekallastel.

Söömine[muuda | muuda lähteteksti]

Durian jaguneb kolmeks kuni viieks osaks, milles on kuni 3 seemet, mida ümbritseb paks ja kollakas seemnerüü. Seda on keelatud süüa avalikes kohtades, kuna selle lehk ei meeldi paljudele. Bussides ja lennukites on mõnikord koguni pandud üles silt "No durians!" (durianide söömine keelatud). Duriane süüakse koos riisiga või jäätisega, samuti tehakse seemnerüüst ka moosi.

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Duriani ogalist kesta on kasutatud kütteks ning liha või kala suitsutamiseks. Samuti on tehtud durianipuu puidust tarbepuitu. Kuna puit on termiitidele sobilik, kasutatakse seda ehitusel vaid üksikutes kohtades.

Pildigalerii[muuda | muuda lähteteksti]