Dunteni mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Dunteni mõis (Duntenhof) oli suvemõis Tallinnas Tondil.[1] Ala jääb tänapäeval Tondi tänava (Duntenstraße, Дунтенская ул.) aadressidele 82, 84, 86, 88 ja 90.

17. sajandi keskel jagati Kristiine heinamaade ehk Linnu tee ja Mustamäe tee, Endla ja Koskla tänava ning Pärnu maantee ja Tondi tänava vahelise ala jaotamine, Rootsi kuninganna Kristina käsul 32 heinamaatükiks. Tallinna bürgermeister (1688–1696) Jobst Dunte rajas 18. sajandi lõpul piirkonda suvemõisa ja suvemõisa hakkas kohalik rahvas õige pea Tondiks kutsuma ja nii kinnistus põnev nimi kogu eeslinnale[2].

Tondi mäe nimelisel kõrgendikul paiknenud Dunteni suvemõis andis nime ka Tondi tänavale.

Suvemõis asus praeguste Tondi kasarmute vastas. 1910–1914. aastal ehitati Tondile Peeter Suure merekindluse personali jaoks suur sõjaväelinnak. Selle ehitus algas 1910. aastal, kuid suurema hoo võttis pärast 1912. aastat. Peeter Suure merekindluse suurtükipolgule mõeldud kahekorruselised punastest tellistest ja paekividest suured kasarmud ehitati pärast endise Dunteni suvemõisa maa-ala sundvõõrandamist. Suvemõis ise lammutati 1970. aastatel ja praeguseks on säilinud vaid osa Tondi pargist, vaevumärgatavad jäljed kunagisest tiigist ja aednikumaja[3].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]