Dubrovka teatri pantvangikriis

Allikas: Vikipeedia
Dubrovka teatri pantvangikriis
Asukoht Venemaa Venemaa, Moskva
Kuupäev 23. - 26.oktoober 2002
Hukkunuid u. 170
Vigastatuid üle 700

Dubrovka teatri pantvangikriis (tuntud ka kui Nord-Osti pantvangikriis) oli 23.-26.oktoobril 2002 toimunud pantvangikriis Moskvas Dubrovka teatris, kui u. 50 tšetšeeni mässulist võtsid pantvangi muusikali Nord-Ost pealtvaatajad ja teatritöötajad. Kriis venis kolme päeva pikkuseks ja see lõppes Vene eriüksuste rünnakuga. Rünnak oli katastroofiline, sest kasutati tundmatut gaasi ja selle tagajärjel hukkus u. 130 pantvangi. Kõik terroristid tapeti.

Rünnak[muuda | muuda lähteteksti]

23. oktoobril 2002 oli käimas muusikali Nord-Ost teine vaatus, kui Dubrovka teatrit ründasid u. 40-50 Tšetšeeni terroristi, kes võtsid pantvangi teatri töötajad, saalis olnud publiku ja muusikali trupi, kokku u. 900 inimest. Mõned inimesed, kes olid lava taga puhanud, pääsesid aknast välja hüpates põgenema ja alarmeerisid politseid. Kokku suutsid umbes 90 inimest majast põgeneda või peitu minna. Ründajad (kes indentifitseerisid end "29. diviisi enesetapukomandona"), ütlesid pantvangidele, et välismaalaste vastu pole neil midagi ja lubasid vabastada igaühe, kes näitab välismaa passi. Vene läbirääkijad keeldusid pakkumisest ja soovisid kõigi pantvangide vabastamist rahvust arvestamata.

Nõudmised[muuda | muuda lähteteksti]

Terroristidel oli peamiseks nõudmiseks, lõpetada sõda Tšetšeenias ja selle täitmiseks anti aega üks nädal. Nõudmiste mittetäitmise korral lubati teater õhku lasta ja eriüksuste rünnaku korral lubati pantvangid tappa.

Kõiki pantvange hoiti saalis koos ja orkestriauku kasutati WCna. Seis saalis oli pingeline ja see muutus vastavalt pantvangistajate tujule. Pantvangidel polnud keelatud telefonikõnesid teha, ning nad said pereliikmetega mobiilide teel rääkida ja relvade kohta infot anda. Võimudele paluti edasi öelda ka, et teatri ründamine kujuneks veresaunaks. Sel hetkel piirasid teatrimaja sajad politseinikud ja eriüksuslased.

23. oktoober - esimene öö[muuda | muuda lähteteksti]

Ründajad vabastasid umbes 150 - 200 inimest, nende hulgas lapsi, rasedaid naisi, mosleme, välismaalasi ja inimesi, kes vajasid arstiabi tunnid pärast kriisi algust. Kaks naist suutsid põgeneda (üks neist sai põgenemise käigus viga). Terroristi lubasid tappa 10 pantvangi iga ründaja surma eest.

Olga Romanova[muuda | muuda lähteteksti]

Kella poole 1 paiku kõndis piiramisrõngast läbi teatrisse noor naine Olga Romanova (26). Ta hakkas pantvange julgustama oma vangistajatele vastu hakkama. See üleskutse tekitas saalis segadust ja tšetšeenid eemaldasid ta saalist ja hukkasid ta kui FSB agendi.

24. oktoober - 2. päev[muuda | muuda lähteteksti]

Venemaa valitsus pakkus pantvangistajatele vaba väljapääsu, millest terroristid keeldusid. Kriisi tõttu tühistas Putin välisvisiidi, mille käigus oleks ta kohtunud ka George W. Bushiga ja teiste riikide liidritega.

FSB andmetel vabastati tol päeval 39 pantvangi, aga samas korrati hoiatust, et pantvange hakatakse hukkama, kui nende nõudmisi tõsiselt ei võeta.

25. oktoober - 3. päev[muuda | muuda lähteteksti]

25. oktoobril lubati vabastada 75 väliriigi kodanikku nende kodumaade esindajate juuresolekul, kuid julgeolekujõu nudsid endiselt rahvuse mittearvestamist. Vabastati 15 Venemaa kodanikku, kelle hulgas oli kaheksa last (vanuses 7-13). Hiljem vabastati 4 välismaalast, tõstes pääsenute arvu 19le.

26. oktoober - gaasi ja eriüksuste rünnak[muuda | muuda lähteteksti]

26. oktoobri varahommikul kell 5 lülitati välja prožektorid, mis olid teati sissepääsu valgustanud. Majja hakati pumpama tundmatut gaasi. Majas viibinud pantvangid ja pantvangistajad avasid, et tegu on põlengusuitsuga, kui saadi aru, et tegu on gaasiga, tekitas see saalis paanika. Kõik gaasi sisse hinganud inimesed kaotasid teadvuse.

Pool tundi pärast gaasirünnaku algust sisenesid eriüksused. Terroristid lasti maha. Kell 7 hakati maja evakueerima ja vigastatuid haiglasse viima. Võimud eitasid laste ja välismaalaste hukkumist (tegelikult hukkus mõlemaid) ja surmad aeti terroristide kaela. Veel eitati väiteid, et palju ohvrid surid gaasimürgitusse. Hiljem teatasid arstid, et peaaegu kõik pantvangid, kes hukkusid, surid gaasimürgitusse.

Hukkunud[muuda | muuda lähteteksti]

Kokku hukkus Dubrovka teatri pantvangikriisis üle 170 inimese, kellest vähemalt 130 olid pantvangid. Kõik terroristid lasti maha ja tõenäoliselt osa olid hukatud. Hukkunute hulgas oli 17 Nord-Osti trupiliiget, kellest kaks olid lapsed. Venemaa valitsus on keeldunud avaldamast gaasi koostist ja seetõttu pole teada, millesse täpselt pantvangid surid.