Druck

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Drutsk)
Jump to navigation Jump to search
Druck

valgevene Друцк * / Druck
*transkriptsioon: Drutsk
klassikaline valgevene Друцак * / Drucak
*transkriptsioon: Drutsak
vene Друцк
Drutsk

Elanikke: 264 (2009)[1]

Koordinaadid: 54° 20′ N, 29° 45′ Ekoordinaadid: 54° 20′ N, 29° 45′ E

Druck [drutsk] (valgevene keeles Друцк, ka Друцак , leedu keeles Druckas), on agrolinnake (varem linn, ja küla) Valgevenes Viciebski oblasti Tałačyni rajoonis Tałačyni külanõukogus. Asub endisel ühendusteel Daugava ja Dnepri jõgede vahel, Druci jõe ääres. Aastal 1971 oli seal 328 elanikku, aastal 2009 aga 264 elanikku.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Druck on iidne krivitšite asula. Linna koha peale ehitati aastal 1001 üks esimesi kirikuid Valgevene territooriumil. Linn rajati kiriku ümber Połacki vürstiriigi sõjalise tugipunktina aastal 1078. Esimest korda mainitakse aastal 1092, linna valitsesid siis kohalikud vürstid. Połacki vürstiriigi ja Minski vürstiriigi vahelistes sõdades iseseisvus Drucki vürstiriik aastal 1101, Druckist sai selle pealinn. Drucki jõe kõrgemale kaldale püstitati loss ja kindlus, jõe madalamal kaldal asus Drucki possaad, kus elasid kaubitsejad.

Aastal 1524 põletasid sõjakäigul olevad venelased Drucki maha ja linn hakkas oma tähtsust kaotama. Siiski olevat saksa diplomaadi Johann Georg Korbi andmeil veel XVI sajandil linnas olnud 200 kirikut ja palju rahvast. XVII sajandi algus olevat aga kaasa toonud nii linna kui kindluse hävingu sõjas ja tulekahjudes. Linnas säilis asustus vaid jõe madalamal kaldal asunud Sapiehadele kuulunud osas, millest sai tänapäevane Druck.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislinke[muuda | muuda lähteteksti]