Drepung

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Drepungi klooster

Drepung (tiibeti (bras-spungs) (Zhaibung) on klooster ja õppeasutus Tiibetis Lhasa lähedal, mille rajas 1416. aastal Tsongkhapa lähedane õpilane Jamyang Choje. Tolle aja kohta oli see üks suuremaid kloostreid ja õppeasutusi Tiibetis, kus õppis sadu aastaid hiljem suur hulk rahvast Mongooliast, Burjaatiast, Kalmõkkiast, Hiinast ja mujalt.

Drepungi munkade arv kõikus pidevalt läbi aegade, keskeltläbi oli seal 3500 kuni 7000 inimest, kuid oli ka aegu, kus rahvaarv oli üle 15 000. Pärast Tiibeti okupeerimist toimub põhiline osa kloostri tegevusest India Karnataka osariigis. Tiibetis asuvasse kloostrisse on jäänud vaid mõnisada munka.

Prayer Hall Monastery Drepung

Gomangi kaitsejumalus on lõvinäoga müstiliste teadmiste esindaja (Senge gdong ma - Simhamukha ), kes kaitseb kõiki Gomangi teadmisi ja varandusi.

Teaduskonnad[muuda | muuda lähteteksti]

Gomang (sGo-mang), Loseling (Blo-gsal gling), Deyang (bDe-dbyangs), Shagkor (Shag-skor), Gyelwa (rGyal-ba) või Tosamling (Thos-bsam gling), Dulwa (‘Dul-ba , vinaaja) ja Ngagpa (sNgags-pa).

Shag skor ja Rgyas pa (or Rgyal ba) neis õpiti Prajñāpāramitā-t ja Madhjamaka-t. Vinaajaa teaduskond (grwa tshang ’dul ba) oli spetsialiseerunud ’dul ba ja Hīnajaāna traditsioonile, Bde yangs oli pühendunud loogika ja epistomoologia uurimisele. Tantrate õppimiseks oli 4 teaduskonda: Deyang, Loseling, Ngagpa ja Gomang. Neis õpetati Gelugi koolkonnas oleva kolme raevuka jumalusele pühendatud tantraid: Guhjasamādza, Yamāntaka ja Cakrasamvara.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Drepungi noored mungad filosoofilisel dispuudil

Drepung Gomangi rajas Jamyang Choje. Gomang läbi aastasadade on olnud kuulus oma filosoofia kateedri poolest, mis on ka kõige vanem kloostri teaduskondadest Drepung Loselingi rajas Khenpo Lekden. Selle ehitusel osalesid nii esimene kui ka teine dalai-laama.

Monk meeting Drepung

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]