Dominic Cooper

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Dominic Cooper 2010.jpg

Dominic Edward Cooper (sündinud 2. juunil 1978 Londonis) on inglise näitleja. Ta on töötanud televisioonis, filmides, teatris ja raadios.

Ta on näidelnud "Mamma Mias!" ja selle järjes "Mamma Mia! Hakkab jälle pihta". Noorelt tähendas talle palju Howard Starki mängimine Marvel Cinematic Universe'i filmides, sealhulgas "Captain America: The First Avenger" ja "Agent Carter".

Lapsepõlv ja noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Cooper sündis ja kasvas üles Londonis Greenwichis, lasteaiaõpetaja Julie (sündinud Heron) poeg ja enampakkumise korraldaja Brian Cooper. Tal on kaks venda: Simon ja Nathan, muusik bändis The Modern, pool vend, James ja poolõde, Emma. Tema vanavanaisa oli filmi-entusiast E. T. Heron, kes avaldas Kinemaatograafia nädalat.

Dominic õppis John Balli algkoolis Londonis Blackheathis, millele järgnes Thomas Tallis Schooli lähedal asuvas Kidbrooke'is õppimine, seejärel koolitati teda Londoni Muusika- ja Draamakunsti Akadeemias (LAMDA) näituste ja filmide toimetamisel, lõpetades 2000. aastal.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Dominic töötas kõigepealt televisioonis ja filmides enne oma enda debüüdi Clapi Molly majas Rahvusteatri juures 2001. aastal. Cooper osales oma esimesel esinemisel Alan Bennetti mängus The History Boys, olles seal tegelane Dakin. Ta käis esinemas Broadwaynis, Sydneynis, Wellingtonis ja Hongkongis. Tal on olnud märkimisväärne roll kuningliku rahvusteatriga. Tal on olnud tähtsad rollid Kuninglikus Rahvusteatris, kus ta mängis peategelast Will Parryt telesarjas "Down To Earth" ja "Sense & Sensibility".

2008. aastal ilmus ta Sky nimelise karakterina filmis "Mamma Mia!", kus ta laulis mitu laulu. Cooper mängis 2009. aastal filmides „Haridus ja vabadus“ ning mängis ka Hippolytit Phèdris rahvusteatri juures. Cooper taasesitas Sky rolli 2018. aasta järjeosal "Mamma Mia! Hakkab jälle pihta".

Tunnustus ja auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Cooper kandideeriti 2006. aasta Drama Desk Awardi auhinna eest, mis on tehtud The History Boysi Broadway tootmisel. Lisaks sai ta kandidaadina Briti iseseisva filmi auhinna, Briti filmikriitikute ringi auhinna, Londoni kriitikute ringi filmiauhinna ja impeeriumipreemia eest tema rolli eest filmi kohandamisel.

Samuti on tunnustatud Cooperi teletööd; 2014. aastal kandideeriti ta Flemingi jaoks "Parim näitleja ministeeriumis või televisioonis tehtud filmile" satelliitauhinna eest ja 2015. aastal kandideeris tema külaliste esitlus Howard Starki agendil Carterile.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Cooper jagas oma kolleegiga James Cordenisega korterit, kuni Corden alustas pereelu Julia Careyga. Cooper on Cordeni esimese lapse Maxi ristiisa.

Cooper käis kohtamas oma "Mamma Mia!" kaasnäitleja Amanda Seyfriediga aastatel 2008–2011. Cooper oli suhetes näitleja Ruth Negga, mis algas 2011. aastal. Nad elasid koos Londoni Primrose mäel. Paar käis kohtamas viis aastat; aga Negga rääkis, et nende suhte purunemisest teadasaamiseks kulus ajakirjandusel palju aega, nimelt olevat seda serveeritud uudisena 2018. aasta aprillis.