Dominic Cooper

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Dominic Cooper 2010.jpg

Dominic Edward Cooper (sündinud 2. juunil 1978 Londonis) on inglise näitleja. Ta on töötanud televisioonis, filmides, teatris ja raadios.

Ta on näidelnud filmis "Mamma Mia!" ja selle järjes "Mamma Mia! Hakkab jälle pihta". Dominic on mänginud noort Howard Starki Marvel Cinematic Universe'i filmides, sealhulgas filmis "Captain America: The First Avenger" ja teleseriaalis "Agent Carter".

Lapsepõlv ja noorus[muuda | muuda lähteteksti]

Cooper sündis ja kasvas üles Londonis Greenwichis, lasteaiaõpetaja Julie (sündinud Heron) ja enampakkumise korraldaja Brian Cooperi peres. Tal on kaks venda, Simon ja Nathan (kes on muusik bändis The Modern), ning poolvend James ja poolõde Emma. Tema vanavanaisa oli filmi entusiast E. T. Heron, kes avaldas ajalehte Kinematograph Weekly.

Dominic õppis John Balli algkoolis Londonis Blackheathis, misjärel läks ta Thomas Tallise nimelisse kooli Kidbrooke'i lähedal. Seejärel läks Cooper Londoni muusika- ja draamakunsti akadeemiasse (LAMDA) näitlemist ja filmi toimetamist õppima. Kooli lõpetas ta 2000. aastal.

Karjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Dominic töötas kõigepealt televisioonis ja filmides, kuid 2001. aastal tegi ta debüüdi Suurbritannia rahvusteatris etendunud näidendis "Mother Clap's Molly House". Cooper osales Alan Bennetti näidendis "The History Boys" Dakini rollis juba selle esimesest lugemisest. Ta käis esinemas Broadwaynis, Sydneys, Wellingtonis ja Hongkongis. Tal on olnud tähtsad rollid Suurbritannia rahvusteatris, kus ta mängis peategelast Will Parryt, telesarjades "Down To Earth" ja "Sense & Sensibility".

2008. aastal osales ta Sky nimelise karakterina filmis "Mamma Mia!", kus ta laulis mitu laulu. Cooper mängis 2009. aastal filmides "An Education" ja "Freefall" ning mängis ka Hippolytust rahvusteatris etendunud tragöödias "Phèdre". Cooper taasesitas Sky rolli 2018. aastal linastunud filmi "Mamma Mia!" järjes "Mamma Mia! Hakkab jälle pihta".

Tunnustus ja auhinnad[muuda | muuda lähteteksti]

2006. aastal esitati Cooper Drama Desk Awardile näitlejatöö eest näidendi "The History Boys" Broadway-versioonis. Lisaks kandideeris ta Briti iseseisva filmi auhinnale, Briti filmikriitikute ringi auhinnale, Londoni kriitikute ringi filmiauhinnale ja impeeriumipreemiale rolli eest filmis, mis loodi näidendi "The History Boys" põhjal.

Samuti on tunnustatud Cooperi teletööd. 2014. aastal nomineeriti ta parima miniseriaali või telefilmi näitleja Satellite Awardile rolli eest miniseriaalis "Fleming". 2015. aastal kandideeris ta Saturn Awardile Howard Starki rolli eest teleseriaalis "Agent Carter".

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Cooper jagas oma kolleegi James Cordeniga korterit, kuni Corden alustas pereelu Julia Careyga. Cooper on Cordeni esimese lapse Maxi ristiisa.

Cooper käis kohtamas "Mamma Mia!" kaasnäitleja Amanda Seyfriediga aastatel 2008–2010. 2010. aastast oli Cooper suhtes näitleja Ruth Neggaga. Nad elasid koos Londoni Primrose'i mäel. Nende suhe kestis viis aastat. Negga on rääkinud, et nende suhte purunemisest teada saamiseks kulus ajakirjandusel palju aega, nimelt olevat seda uudisena jagatud alles 2018. aasta aprillis.