Doctor Who

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Doctor Who
Žanr ulme, draama
Stsenarist Robert Holmes
Terry Nation
Steven Moffat jt
Režissöör Douglas Camfield jt
Peaosades William Hartnell
Patrick Troughton
Jon Pertwee
Tom Baker
Peter Davison
Colin Baker
Sylvester McCoy
Paul McGann
Christopher Eccleston
David Tennant
Matt Smith
Peter Capaldi
Tunnusmuusika helilooja Erinevad heliloojad
(alates 2005 Murray Gold)
Tunnusmuusika Ron Grainer
Delia Derbyshire
Riik Suurbritannia Suurbritannia
Keel inglise
Hooaegu 31
Jagusid 798
Tootmine
Produtsent John Nathan-Turner
Barry Letts
Steven Moffat jt
Jao kestus 25 minutit (1963-1989)
45 minutit (2005-)
60-75 minutit (8 osa 2005-)
Tootjaettevõte BBC Wales
Linastamine
Kanal BBC One
Esmaeeter 1963 – 1989
2005 –
Välislingid
Ametlik koduleht
Sissekanne IMDb-s
Sissekanne Filmiveebis

"Doctor Who" on Suurbritannia ulmeline telesari, millest 2012. aasta mai seisuga on loodud üle 780 jao. Sarja esimene jagu läks eetrisse 1963. aasta 23. novembril[1].

«Ajalaev» TARDIS

Peategelane Doktor (The Doctor) on salapärane ajarändur, kes oma TARDISe-nimelise ajalaevaga reisib ajas ja ruumis ning aitab seal, kuhu ta satub, õiglust jalule seada. Telesarjas on peategelast läbi aegade mänginud erinevad näitlejad, keda vaatajad sarja traditsioonide kohaselt nummerdavad (nt William Hartnell oli Esimene Doktor, Tom Baker Neljas Doktor jne), kusjuures iga Doktori reinkarnatsioon on eelmisest erinevate iseloomujoonte, huvide ja iseärasustega. Pärast sarja taastamist 2005. aastal (nn Nu-Who, kui muuhulgas algas otsast peale ka hooaegade numeratsioon) mängis esimesena peaosa Christopher Eccleston. Aastatel 2006–2009 oli peaosas David Tennant ja 2010–2013 Matt Smith, kelle lahkumisel astus Kaheteistkümnenda Doktorina ametisse praegugi seda osa kehastav Peter Capaldi.

Läbi aastate on Doktoriga TARDISes rännanud mitmeid kaaslasi (companion) või assistente. Üheteistkümnendat Doktorit saatsid kõige kauem Amy Pond (Karen Gillan) ja Rory Williams (Arthur Darvill). Kuna Amy ja Rory 5. hooaja viimases osas ("The Big Bang") abiellusid, on tegemist ka esimeste abielupaarist kaaslastega sarja pikas ajaloos. Praeguse Doktori kaaslane on Clara Oswald (Jenna Coleman), kes seiklustest üle jääval ajal töötab Londonis kooliõpetajana.

2009. aastal oli väike paus Doctor Who tegemises: sel aastal toodeti vaid 3 osa: "Planet of the Dead" ("Surnute planeet"), "The Waters of Mars" ("Marsi veed") ja "The End of Time" ("Aja lõpp"), viimane neist oli kaheosaline.

2010. aastast alates on Doctor Who peaprodutsendiks ja -stsenaristiks Steven Moffat, kes tegi sarjale kaastööd juba varemgi (nt osades "The Empty Child", "The Girl in the Fireplace", "Blink", "The Silence in the Library" jt).

Doctor Who 6. hooaeg algas 2011. aasta kevadel 7 osaga (aprillist juunini) ning jätkus sügisel (augustist oktoobrini) 6 osaga. 7. hooaja tootmist alustati 2012. aasta veebruaris ning ekraanidele jõudis see 2012. aasta lõpupoole. 2005. aastast alates on tavaks saanud ka Doctor Who jõulu erisaade, nn Christmas Special; 25. detsembril 2010 näiteks linastus "A Christmas Carol", kus lisaks peaosatäitjatele tegid külalistena kaasa Michael Gambon ja Katherine Jenkins.


2006. aastal tunnistas Briti Filmi- ja Telekunsti Akadeemia "Doctor Who" parimaks draamasarjaks. Samuti on seriaal viis aastat järjest alates 2005. aastast võitnud Suurbritannia rahvusliku televisiooni auhindade (National Television Awards) seas esikoha draam kategoorias.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Märkused[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Esilinastus langes John Fitzgerald Kennedy mõrva järgsele päevale ja tuli seetõttu kordamisele.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]