Dikļi mõis

Allikas: Vikipeedia
Dikļi mõisa peahoone 2000. aastal.
Dikļi mõis 1903. aasta kaardil. Väljavõte kaardilt Wegekarte des Wolmarschen Kreises mit den Kirchspiels- und Gutsgrenzen (1903).

Dikļi mõis (saksa keeles Dickeln, varem Hof von der Paale, läti keeles Dikļu muiža) oli rüütlimõis (fideikomiss) Liivimaal Volmari kreisis Dikļi kihelkonnas. Praegu asub Lätis Kocēni piirkonnas Dikļi vallas Dikļis.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Mõisa on esimest korda mainitud aastal 1456, mil selle ostsid Pahlenid, kuigi on teada et enne neid kuulus see Rezedele ja Weiptedele. Mõis kuulus Pahlenitele aastani 1722. Hiljem kuulus mõis Löwenwoldedele ja Rosenitele. Aastal 1786 ostsid mõisa Tiesenhausenid, neile kuulus see aastani 1846. Järgmised omanikud olid Hahnenfeldid. Neile kuulus mõis aastani 1860, seejärel kuni võõrandamiseni 1920. aastal olid omanikeks Wolffid.

Mõisaansambel[muuda | muuda lähteteksti]

Peahoone ehitasid Wolffid ja see valmis aastal 1896. Aastal 1948 lisati veranda. Aastal 2003 hoone restaureeriti ja see on praegu eravalduses, kuuludes aktsiaseltsile "Dikļu pils".

Mõisakompleksi juurde kuuluvad veel laut ja ait. Ait on mõisakompleksi vanim hoone, see on ehitatud XVIII sajandi alguses.

Pargi pindala on 20 hektarit ja seda ehivad mitmed tiigid. Võõrliikidest kasvavad seal palsamnulg, hall pähklipuu, berliini pappel ja harilik ebatsuuga. Dikļi mõisa juurest algab ligi kilomeetri pikkune 260 puuga tammeallee, mis on looduskaitse all.[1]

Varia[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1818 pandi mõisas alus läti teatrile, kui sealsed talunikud mõisavalitseja Jāņis Peitānise eestvedamisel etendasid Friedrich Schilleri näidendit "Röövlid".[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Sakk, Ivar. Läti mõisad. Reisijuht. Tallinn: EVG Print, 2006. Lk 60.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]