Dihüdrotahhüsterool

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Dihydrotachysterol Stereoinformation.svg

Dihüdrotahhüsterool ehk (1S,3E,4S)-3-[(2E)-2-[(1R,3aS,7aR)-1-[(E,2R,5R)-5,6-dimetüülhept-3-een-2-üül]-7a-metüül-2,3,3a,5,6,7-heksahüdro-1H-indeen-4-ülideen]etülideen]-4-metüültsükloheksaan-1-ool on D-vitamiini sünteetiline analoog. Kaubanduslikud nimetused on А.Т.10® ja Tachystin.

Keemiline valem on C28H46O. Molekulmass on 398,664 g/mol.

Dihüdrotahhüsterool on valge kristalliline vees lahustuv aine.

Seda saadakse ergosteroolist: D2-vitamiini sünteesil saadakse sellest kõrvalsaadusena tahhüsterool, mis osaliselt hüdreeritakse.

Sarnaselt parathormooniga tõstab ta vere kaltsiumitaset ning teda võib (tetaania korral) kasutada parathormooni asendusraviks.

Dihüdrotahhüsterool on keemiliselt ehituselt ja toimelt lähedane D2-vitamiinile. Ta on D3-vitamiini provitamiini provitamiin. Ta aktiveerub maksas ega nõua hüdroksülatsiooni neerudes nagu D2-vitamiin (ergokaltsiferool) ja D3-vitamiin (kolekaltsiferool). Ta hakkab D-vitamiinist kiiremini mõjuma (kahe tunni jooksul), tal on lühem poolestusaeg ja tal on tugevam mõju luude soolade mineraliseerumisele. Ta on efektiivsuse poolest analoogne kaltsitriooliga, erinevus on ainult efekti saabumise ajas.

Plasmavalgu sidumine on üle 99%.

Seda kasutatakse peamiselt hüpokaltseemia ja hüpoparatüroidismi raviks.

Manustatakse suukaudselt tilkadena, lahusena või õlilalahusena.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]