Dhjaanibudad

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Dhjaanibudad või dhjaanibuddhad (inglise keeles dhyani-buddhas) on 19. sajandil kasutusele tulnud mõiste vadžrajaanas mahajaana mütoloogiliste budade baasil loodud antropomorfsete kujustamissümbolite kohta. Vadžrajaana budismis kasutatakse mõisteid viis jina't (sanskriti keeles jina 'võitleja', 'võitja') või viis suurt budat, kes esindavad "ürgbuddha" (Jaapanis ja Hiinas enamasti Vairotšana, tiibetis Vadžradhara) viit aspekti või omadust.[1]

Nimetus "dhjaanibuda" pärineb 19. sajandil Nepalis elanud Briti residendi Brian Hodgsoni kirjutistest, kust see sajandi lõpul jõudis Euroopasse. Nepalis ega mujal pole sellist mõistet traditsiooniliselt kasutatud, kuid läänemaailmas on see jätkuvalt kasutusel.[2] Tiibeti budismis tuntakse dhjaanibudasid nimetuse all sku lnga rgyal po (‘viis kehastunud valitsejat’).[3]

Dhjaanibudasid kujutatakse kindla korra järgi dhjaanibudade mandalal. Erinevatel tekstidel põhinevates süsteemides võib olla mõningaid erinevusi. Iga dhjaanibuda esindab teatud isiksuse koostisosa ehk skandhat ja on vastukaaluks vastavale meeleplekile. Igal dhjaanibudal on oma naisvaste ehk pradžnja, bodhisattva ja maine buda.

Legend[viide?] jutustab, et kord, kui Buddha oli süvenenud meditatsiooni, kujustas ta ennast järgemööda kõigiks dhjaanibudadeks ja jättis nad enda asemel istuma kindlatesse ilmakaartesse, nii moodustus dhjaanibudadega mandala (pildil). Hiljem lisati dhjaanibudadele ādibuddha ja Vadžrasattva. Nad täidavad erinevaid funktsioone mediteerija ehk kujustaja teadvustasandite muutmisel.

Dhjaanibudasid kujutatakse mandalates sageli ka koos oma tantristlike partneritega, naisaspektidega. Nende embusasend (yganaddha) sümboliseerib vastandite kõikehaaravat ühendust, staatilist teadmist ja loovat energiat.

Dhjaanibudade loetelu[muuda | muuda lähteteksti]

Dhjaanibudad tabelina[muuda | muuda lähteteksti]

Dhjaanibuda Asukoht Värvus Ürgollus Perekond Pradžnja Bodhisattva Maine buda Skandha
Vairotšana Keskkoht või ida Valge Ilmaruum Tathagata Vadžradhātvīśvar, ka Valge Tārā Samantabhadra Krakutshanda Kuju
Akšobhja Ida või keskkoht Sinine Vesi Vadžra Lotśanā Vadzrapāni Kanakamuni Teadvus
Ratnasambhava Lõuna Kollane Maa Ratna Māmakī Ratnapāni Kāśjapa Tunne
Amitābha Lääs Punane Tuli Padma Pandara Avalokitešvara Šakjamuni Mõiste
Amoghasiddhi Põhi Roheline Õhk Karma Roheline Tārā Vishvapani Maitreja Sankhara

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Williams, Wynne, Tribe; Buddhist Thought: A Complete Introduction to the Indian Tradition, page 210.
  2. Saunders, E Dale, "A Note on Śakti and Dhyānibuddha," History of Religions 1 (1962): pp. 300-06.
  3. Ida mõtteloo leksikon. [1]