Devonreks

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Devon Rex Cassini.jpeg

Devonreks (inglise keeles Devon Rex, ka Pixie cat, Alien cat, Poodle cat) on intelligentne lühikarvaline kassitõug, mis põlvneb 1960. aastal Inglismaal sündinud kassist Kirleest.

Devonreksidel on sihvakas keha, lokkis karv ja suured kõrvad. Nad on suudavad ära õppida keerulisi trikke ning tunnevad ära nii oma omaniku nime kui ka iseenda nime.

Avastamine ja sugulased[muuda | muuda lähteteksti]

Devonreksil on lokkis ja väga pehme lühike karvkate, mis sarnaneb korni reksi omale. Sellepärast arvatakse sageli, et nad on kõige hüpoallergeensemad kassid, kuid tegelikult nad ei ole hüpoallergeensed.

Esimese devonreksi leidis 1960. aastal Inglismaal Devoni krahvkonnas Buckfastleigh's Beryl Cox. Algul seostati teda korni reksi tõuga, kuid paaritamine lükkas selle arvamuse ümber. Kassidel on kolme tüüpi karvkatet: pealiskarv, aluskarv ja keskmine karv, mida kutsutakse ka okaskarvaks. Devonreksi karv aga on ebatavaline, kuna tal on lühike pealiskarv.

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Karvastikus olevad lokid on tingitud geenmutatsioonist. Cornish Rex'il ja German Rex'il see geen puudub ning seetõttu pole neil nii lokkis karv. Devoneid, kes on keskmist kasvu kassid, kutsutakse ka ’’haldja kassiks’’ või ’’tulnuka kassiks’’, kuna neil on eriline ja teistmoodi välimus. Nende ebatavaliselt suured, natukene ümarad kõrvad paiknevad madalalt laia pea küljes, nende silmad on suured ja ninad on veidi üles pööratud. Erinevalt teistest kassidest on nende vurrud lühikesed ja tihti keerdus, mis jätab omakorda mulje nagu neil polekski vurre. Nende kehaehitus on kerge. Nende pikad ja vastupidavad jalad sobivad hästi pikkadeks hüpeteks ning nende varbad on ebaharilikult suured.

Iseloom[muuda | muuda lähteteksti]

Tüüpiline devonreksi kass on aktiivne, vallatu, mänguline ja väga inimsõbralik. Neid on kirjeldatud kui kassi, koera ja ahvi vahepealset looma või kõige tuntumalt "ahvi kassi nahas". Nad hüppavad kõrgele ja tahavad hõivata kõiki kohti, mis sobivad nende suurusele. Selle iseloomujoone tõttu leiavad omanikud tihti neid veidratest nurgatagustest ja kappide kitsastest kohtadest, riiulitelt või pesukorvist. Devonreksid eelistavad olla kõrgemates kohtades ja on võimelised ronima väga kõrgele, et olla toa kõige kõrgemas kohas. Samuti on neid suhteliselt kerge ülal pidada. Enamus devonreksi tõugu kassidel on üks keskne inimene, kellele nad suunavad oma armastuse ning kelle peale nad kõige enam lesima lähevad ja kelle vastu nad end hõõruvad. Nad võivad natuke hammustada, kuid seda mängides, mida neile meeldib teha terve oma elu. 

Devonreks on väga intelligentne tõug: neid saab lihtsasti treenida rihma otsas kõndima, õpetada asjade toomist või trikke, mis on tavaliselt seotud hüppamisega.

Veel üks huvitav iseloomujoon on nende viis näidata kiindumust: nende eelistuseks on olla vastu omaniku kaela või pead ning sageli võib neid leida õla pealt pikutamas. Devonreks on väga lojaalne seltsiline. Tihti nad järgnevad oma lemmikule ruumist ruumi, oodates võimalust hüpata neile käte vahele, sülle või õlale.

Vaata ka [muuda | muuda lähteteksti]

  • German Rex
  • Selkirk Rex
  • LaPerm

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]