Detoneeriv nöör

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Detoneeriv nöör.
Detoneerivat nööri saab kasutada veealusel lõhkamisel.

Detoneeriv nöör on lõhkeainet sisaldav nöör, mida kasutatakse lõhketöödel detonatsioonilaine siirdamiseks detonaatorilt lõhkelaengutele või ühelt laengult teisele.

Detoneeriv nöör koosneb puuvillasest või plastikust kestast, mille all paikneb juhtniit ning mille keskel on südamikuna brisantne lõhkeaine. Tavaliselt kasutatakse detoneeriva nööri juures lõhkeainena pentriiti (PETN), harvem heksogeeni.

Nööri lõhkeainesisaldust mõõdetakse grammides jooksva meetri kohta. Tavaliselt on lõhkeainet koguses 12–14 g/m, kuid seda võib olla ka rohkem või vähem. Detonatsioonilaine levik toimub kiirusega ligikaudu 7000 m/s ja nõnda näib justkui plahvataks terve nöör üheaegselt.

Detoneerivast nöörist lõhkevõrgud võivad olla ühendatud jada- või rööpühendusse. Neist esimeses on lõhkelaengud omavahel ühendatud detoneerivast nöörist lõikudega aga teisel juhul on nad liidetud magistraallõigu külge kas sellest eraldi hargnevate ühendustena (rööp-astmeliselt) või kimpudena lähtuvate ühendustena (rööp-kimpjalt). Rööp-astmelist ühendusskeemi kasutatakse peamiselt üherealisena asetsevate laengute sidumisel ning rööp-kimp ühendust hajusalt asetsevate laengute sidumisel ühtsesse lõhkevõrku.

Lõhkevõrgu koostamisel tuleb detoneeriv nöör enne laengusse paigaldamist vajaliku pikkusega juppideks lõigata ja pärast selle laengusse või löökpadrunisse liitmist on lõikamine keelatud. Lõikamine peab toimuma puidust alusel ja terava noaga ning eelnevalt tuleb detoneeriva nööri rull kas täielikult või osaliselt lahti kerida.

Lõikude omavaheline ühendamine peab toimuma vähemalt 10 cm pikkuse vahelitiühendusega ja nõnda, et detonatsioon saaks levida samasuunaliselt. Sellised ettevaatusabinõud on vajalikud selleks, et detonatsioonilaine nööri kuskil ei katkestaks ja oleks tagatud selle levik kõikide lõhkelaenguteni – on väga ohtlik, kui mõned lõhkelaengud jäävad plahvatamata. Samadel põhjustel tuleb vältida silmuste ja keerdude teket ning nööride ristumisel eraldada need teineteisest vähemalt 10 cm paksuse pinnasekihiga.

Asulates on keelatud leeksüütega ja detoneeriva nööriga lõhkamine.

Enne detoneeriva nööri kasutamist tuleb teostada selle väline ülevaatus ja veenduda, et ei esineks katte vigastusi, murdekohti, ahenemisi ja jämenemisi. Vajadusel teostatakse detonatsiooni edasiandmise kontrolliks proovilõhkamine, mille käigus peab kogu nöör täielikult detoneeruma.

Tuntud detoneeriva nööri kaubamärgid on näiteks "Cordtex" ja "Primacord". Neid nimetusi kasutatakse vahel ka kui detoneeriva nööri sünonüüme.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]