Dessandi lahingumasin

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Dessandi lahingumasin on õhu- või meredessantoperatsioonide iseärasusi arvestavalt kohandatud, isikkoosseisu transpordiks või relvasüsteemi kandmiseks valmistatud roomikutel liikuv relvastatud soomusmasin, mis on võimeline osalema vahetus lahingutegevuses.

Iseloomustus[muuda | muuda lähteteksti]

Dessandi lahingumasinad on valmistatud peamiselt Nõukogude Liidus ja Venemaal jalaväe lahingumasina eeskujul spetsiaalselt õhudessantvägedele. Need sarnanevad põhimõttelt tavalise jalaväe lahingumasinaga, kuid on kergemad, väiksemad ja heidetavad õhusõidukist langevarjudega.

Dessandi lahingumasinate väljatöötamise tingis vajadus relvastada õhudessantväed masinaga, mille abil oleks kergelt relvastatud dessantväelastel parem võidelda vaenlase soomustehnikaga. Dessandi lahingumasinate kasutuselevõtt tingis tänu masinate väikesele mahutavusele dessantpataljoni koosseisu vähendamise u 600-lt 300-le mehele.

Vene armee dessandi lahingumasinad[muuda | muuda lähteteksti]

Vene armee (Nõukogude Armee) relvastusse on kuulunud või kuuluvad järgmised dessandi lahingumasinad:

Lisaks valmistatakse nende veermiku edasiarendusena dessandi soomustransportööre BTR-D. Viimase baasil on omakorda valmistatud universaalne liikursuurtükk-miinipilduja Nona-S.

Ka läänes on toodetud näiteks meredessandi-otstarbelisi roomikutega ründesoomukeid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]