Derby muuseum

Allikas: Vikipeedia
Muuseumi esimene näitus (1839)
Muuseumi hoone (1900)
Muuseumi juurdeehitis (1964)

Derby muuseum (inglise keeles Derby Museum and Art Gallery) on Derbys asuv kultuuriloo-, arheoloogia- ja etnograafiamuuseum.

Derby muuseumi ajalugu algas 10. veebruaril 1836, kui asutati Derby Linna ja Maakonna Muuseumi ja Looduse Ajaloo Ühing (Derby Town and County Museum and Natural History Society). See oli eraühing, mida rahastati liikmete annetustest. Esimestel aastatel oli kõige olulisem annetaja endine Derby Filosoofiaühingu president dr. Forrester. Ühingu patroon oli endine lordkantsler, 6. hertsog Devonshire William Cavendish. Ühingu esimene president oli baronet ja parlamendiliige George Harpur Crewe, kellel oli endal suur maalide ja topiste kogu. Lõuna-Austraalia endine kuberner George Cawler annetas ühingule kuberneriks oleku ajal kogutud mineraalid ja eksootiliste lindude topised. Muuseumi toetas nii propaganda kui ka esemetega Derby endine linnapea Joseph Strutt.

Ühingu rajamise juures olnud isikud olid kantud valgustusfilosoofiast. Nad uskusid, et alamate klasside elujärge saab parandada, andes neile juurdepääsu kultuurile, mis seni oli osaks saanud üksnes kõrgklassile. Sellepärast seadis ühing oma eesmärkide hulka muuseumi ja raamatukogu rajamise. Nad pidasid vajalikuks lihtrahvale hariduse andmist, kuid mitte ühiskondlike ja majandussuhete ümberkorraldamist. Rahva harimise abil lootsid nad vältida ka revolutsioone.

1839 korraldas ühing oma esimese näituse. See toimus mehaanikainstituudis, mille asutaja ja president oli Strutt. Näitusel oli väljas ka esemeid, mis oli selleks puhuks ühingule laenatud, ja osa neist saigi hiljem ühingu varaks.

1840 kolis ühing muuseumi jaoks ehitatud hoonesse Athenaeumisse.

1856 oli ühingu president parlamendiliige William Mundy. Derby linn tegi sel aastal ühingule ettepaneku, et linn võtab ühingu varad enda haldusse, aga ühing lükkas selle kava tagasi.

1857 sai ühingu sekretäriks Llewellyn Jewitt. Tema ajal avati muuseum iga laupäeva hommikupoolikul avalikkusele.

1858 ühines muuseumi ühing Derby Filosoofiaühinguga. Seetõttu kolis muuseumi ühing oma 4 tuhandest köitest koosneva raamatukogu, teaduslikud seadmed ja fossiilide kogu uude kohta.

1870 sai ühing lõpuks Derby linna kontrollitava Derby Korporatsiooni omandiks. Kohe püüti organiseerida selle avalikku eksponeerimist, kuid selleks ei leitud sobivat paika. Esimestel aastatel oli kollektsioon lihtsalt ladudes. Alles 28. juunil 1879 avati muuseum avalikkusele. Seda peab muuseum ise oma sünnipäevaks[1]. Muuseum avati selle jaoks ehitatud hoones, mille arhitekt oli Richard Freeman ja selle ehitamise maksis kinni maailma kõige suurema õlut tootva ettevõtte omanik ja Derbyst pärit parlamendiliige Michael Thomas Bass. Samas hoones avati ka Derby keskraamatukogu. See hoone on säilinud tänapäevani ja on vähe muutunud.

Muuseumi kunstigalerii avati 1882. 1883 sai muuseum elektrivalgustuse.

1936 annetas kohalik elanik Alfred Goodey, kes oli pool sajandit kunsti kogunud, muuseumile suure maalikogu. Pärast oma surma 1945 jättis ta testamendiga muuseumile 13 000 naelsterlingit muuseumi juurdeehitise rajamiseks. Juurdeehitis valmis 1964 ja kogu muuseum ongi tänapäeval just seal.

Derby portselan (1880)

Muuseumil on järgmised osakonnad:

Charles Edward Stewart, hüüdnimega Bonnie Prince Charles, oli viimane, kes Suurbritannia valitsusele vaenuliku sõjaväega Britannias maabus. Ta pidas iseend õiguspäraseks Briti kuningaks ja püüdis seetõttu valitsevat kuningat George II kukutada. Ta sai lüüa ja pidi Inglismaalt põgenema. Derbys pidas ta 4. detsembril 1745 sõjanõukogu. Exeter House, kus see toimus, lammutati 1854. Selle sisustust viidi muuseumi ja isegi kuninganna Victoria saatis sel puhul muuseumile seni talle kuulunud Charles Edward Stewarti originaalkirja.

Joseph Wright "Filosoof peab loengut planetaariumi juures" (1766)

Derby Muuseumil on rikkalik Joseph Wrighti (1734–1797) teoste kogu: üle 300 joonistuse, 34 õlimaali ja muid dokumente. Mõned tema maalid kujutavad ajaloolisi isikuid ja teaduse ajaloos tähtsaid hetki, näiteks maal "Alkeemik tarkade kivi otsingul" kujutab saksa alkeemikut Hennig Brandi fosfori avastamise hetkel 1669, kui uriinist eraldatud fosfor retordis keetmise ajal iseeneslikult õhus süttis. Maal "Filosoof peab loengut planetaariumi juures" kujutab šoti astronoomi ja mõõteriistavalmistajat James Fergusoni Derbys 1762. aasta juulis toimunud avalikku loengut pidamas. Tõenäoliselt osales Wright ka ise sellel loengul.

Derby muuseum käivitas 2011 projekti, milles QRpedia süsteemi kaudu saavad kõik külastajad muuseumis tutvuda muuseumi kohta käivate Vikipeedia artiklitega ükskõik mis keeles, kui vastav artikkel vaid Vikipeedias eksisteerib. Süsteem töötab ka mobiiltelefonides. Mõne Derby muuseumis näidatava eseme kohta on artikkel olemas rohkem kui poolesajas keeles, aga niisuguste objektide kohta nagu mineraalid, mida muuseumis eksponeeritakse, kuid mis pole konkreetselt Derbyga seotud, võib artikleid olla enam kui sajas keeles.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Derby Museum and Art Gallery
  2. Gallery of Natural History Derby Museum
  3. "Geocurator" (PDF). Originaali (PDF) arhiivikoopia seisuga 16. juuli 2011. Vaadatud 5. juunil 2011.