Depoo toidutänav

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

DEPOO Toidutänava näol on tegemist Eestis unikaalse kontseptsiooniga, kus erinevad kohvikud ja pärimustoidupakkujad on end sisse seadnud merekonteineritesse, autentsetesse kirju ajaloolise taustaga rongivagunitesse ning isegi rongide remondidepoosse. Sellest kohast on saanud atraktiivne täiendus kõrval paiknevale Telliskivi Loomelinnakule. Erinevate pusletükkidena paiknevad toidupakkujad moodustavad üheskoos harmoonilise terviku, mille laadset ei Tallinnas ega selle lähi piirkonnas rohkem leidu. Toidutänav on populaarne nii kogukonnaelanike, turistide kui ka piirkonnas töötavate inimeste seas.[1]

DEPOO toidutänav asub Reisijate tänaval Telliskivis.

DEPOO toidutänava algus

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

DEPOO[2][muuda | muuda lähteteksti]

1870. aastal valminud Balti raudtee peajaamaks oli Balti jaam. Otto Rudolf von Knüpfferi projekteeritud ilus jaamahoone avati 24. oktoobril (uue kalendri järgi 5. novembril) 1870. Tsaariaegse vaksalihoone paemüürid on suures osas alles 1967. aastal avatud uue jaamahoone sees.

1944. aasta märtsipommitamise ööl hävis laohoonete naabruses suur osa Kotzebue tänava hoonestusest, laod ise aga suuremaid purustusi ei saanud. Nõukogude ajal asusid seal aga linna remondivalitsuse kesklaod.

Koos Balti jaamaga avati 1870. aastal ka Balti Raudtee Peatehased nüüdse Telliskivi loomelinnaku alal. Aastail 1873–1874 laiendati Balti Raudtee Peatehaseid ning ehitati kuuekohaline veduridepoo ja töökoda, mis on tänaseni säilinud peaaegu algsel kujul koos hilisemate juurdeehitustega. Hooned olid kasutusel veduridepoo, vaguniremonditsehhi- ja töökojana kuni 2015. aasta kevadeni, enne, kui seda DEPOO Turuks ümber ehitama asuti. 19. sajandil Balti raudtee ehituseks Inglismaalt tellitud raudteerööpad hoiavad senini üleval DEPOO kahe vaguni kohal olevat varikatust.

DEPOO toidutänav[muuda | muuda lähteteksti]

DEPOO toidutänav on tekkinud koos kiiresti kasvava ja populaarsust koguva Telliskivi loomelinnakuga. Toidutänava arenemise alguseks võib nimetada ka Balti Jaama Turu renoveerimise valmimist 2017. aastal. Ükshaaval on tekkinud toidukohti aina juurde, toiduvalikud laienenud ja konkurents klientide üle suurenenud.

Astri Grupp[3][muuda | muuda lähteteksti]

Astri Grupp on Eesti kapitalil põhinevate ettevõtete grupp, mis tegeleb peamiselt kaubanduskeskkondade arendamise ning üüri- ja haldamisteenuse osutamisega. Astri Grupp on asutatud 1991. aastal. Täna omab Astri Grupp läbi erinevate ettevõtete kaubanduskeskkondi Tartus, Pärnus, Narvas, Tallinnas ja internetis.

Astri meeskonnal on 26 aasta pikkune kaubanduskogemus - 1993. aastal käivitati “Astri” toidukauplustekett Lõuna-Eestis ja aastal 1997 laieneti Narva. Kuni “Astri” kauplusteketi müügini aastal 2000 oldi esmatarbekaupade jaemüügi turuliider nii Tartus kui ka Narvas.

Tänaseks on Astri Grupi tegevus edukalt laienenud nelja suuremasse Eesti linna ja ka internetti. Lisaks Tartu Lõunakeskusele kuuluvad Astri Grupile Pärnus Pärnu Keskus, Narvas Astri Keskus ja Fama Keskus ning Tallinnas Balti Jaama Turg ja DEPOO.

Vagunrestoran Peatus
DEPOO toidutänav
DEPOO toidutänav

Toidukohad[muuda | muuda lähteteksti]

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]

  1. https://astri.ee/bjt/turust/ajalugu/
  2. https://astri.ee/astri-grupp/
  3. https://elu24.postimees.ee/4481415/galerii-depoo-toidutanav-hiilgab-erinevate-maitsete-ja-ponevate-lohnadega
  4. https://www.visittallinn.ee/est/turist/toitlustus/restoranid/pid-179110/depoo-toidutanav


  1. "Galerii: DEPOO Toidutänav". postimees.ee, 1. mai 2018. Vaadatud 04.04.2020.
  2. Astri Grupp. "Balti Jaama Turg". astri.ee. Vaadatud 04.04.2020.
  3. Astri Grupp. "Astri Grupist". astri.ee. Vaadatud 04.04.2020.