Mine sisu juurde

Denis

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib Pariisi piiskopist ja pühakust; teiste pühakute kohta vaata Dionysius; eesnime kohta vaata artiklit Deniss; saare kohta vaata artiklit Denis' saar; Blondie laulu kohta vaata artiklit Denis (laul) ja kogumikalbumi kohta artiklit Denis (album)

Püha Denis Pariisi Jumalaema kiriku portaalil (14. sajand)
Seinamaaling Seeoni kloostris Seeon-Seebruckis

Püha Dionysius ehk püha Denis (ka Dennis) (suri umbes 250 Montmartre'il) oli kristlik pühak, Pariisi esimene piiskop, märter. Prantsusmaa kaitsepühak.

Gregorius Tours'ist järgi oli Dionysius esimene Pariisi piiskop. Itaallane Dionysius saadeti Roomast misjonärina Galliasse 3. sajandi keskel. Ta asutas Pariisi Seine'i saarele kristliku keskuse. Keiser Valerianusele oli keskuse edukus vastumeelne ning ta lasi Dionysiusel ja tema kahel kaaslasel, preester Rusticusel ja diakon Eleutheriusel, märtrite mäel – Montmartre'il – pead maha raiuda ning kehad Seine'i visata[1]. Kristlased tõid märtrite kehad välja ja matsid maha. Haua kohale püstitati 7. sajandil Saint Denis' basiilika, millest sai hiljem Prantsusmaa kuningate matusepaik[1].

9. sajandi keskpaigaks olid Pariisi piiskopi Dionysiuse, Dionysios Areopagitese (5. sajandi kristliku uusplatooniku) ja Pauluse järgija Dionysiuse (1. sajand) legendid segunenud. Sellest legendist sai alguse kultus, mis levis peale Prantsusmaa ulatuslikult ka Inglismaal, kus sellenimelisele pühakule pühitseti 41 kirikut[1].

Dionysiuse mälestuspäev oli algselt 9. oktoober, nüüd on see üle viidud 21. aprillile.

Püha Dionysiuse poole on pöördutud ka peavalude, tüli ja raevu puhul.

Ikonograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Püha Denis'd kujutatakse läänekiriku pühapiltidel ja skulptuuridel piiskopi riietuses ja oma maharaiutud pead kahes käes või käsivarrel hoidvana[2].

Dionysiuse eespalve[muuda | muuda lähteteksti]

Jumal, märtrite kroon, kes Sa püha Dionysiust ja tema kaaslasi oma nime suuremaks auks paganatele evangeeliumi kuulutama läkitasid, neid vooruste, meelekindluse ja kannatlikkusega kinnitasid, juhata meid, et nende eeskujul raskusi kartmata maiste naudingute kütkeist vabaneksime Kristuse, meie Issanda läbi, kes Sinuga elab ja valitseb igavesti. Aamen.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 Pühakuteraamat, Perioodika, Tallinn, 1995, lk 55
  2. Saint Denis: The Iconography. - christianiconography.info