Deb Haaland

Allikas: Vikipeedia
Deb Haaland

Debra Anne Haaland (sündinud 2. detsembril 1960 Winslows Arizonas) on Ameerika Ühendriikide poliitik. Ta on alates 16. märtsist 2021 Ameerika Ühendriikide siseminister. Ta on esimene põlisameeriklane selles ametis. Haaland on Laguna pueblo ja Demokraatliku Partei liige.

Deb Haaland sündis 1960. aastal Winslows Arizonas sõjaväelastest vanemate lapsena. Tema ema on läänekerese keelt rääkiva Laguna pueblo hõimu liige. Isa oli norra päritolu ameeriklane Minnesotast. Lapsena pidi ta seoses vanemate tööga sageli koole vahetama. Ta käis 13 koolis, enne kui pere jäi elama Albuquerque'i New Mexico osariiki, ühe teise Laguna pueblosse kuuluva pere lähedusse.[1] Haaland lõpetas New Mexico Ülikooli inglise keele erialal.

Neli päeva pärast ülikooli lõpetamist sündis tal tütar. Üksikemana oli ta suurtes majanduslikes raskustes. Ta asutas salsat tootva ettevõtte, kuid väheste sissetulekute tõttu ei saanud ta omale eluaset lubada ning pidi ööbima sõprade juures. 2006. aastal kaitses ta indiaani õiguse erialal New Mexico Ülikoolis väitekirja ja sai õigusteaduse doktori kraadi.

3. jaanuarist 2019 16. märtsini 2021 oli ta USA Esindajatekoja liige.

17. detsembril 2020 teatas presidendiks valitud Joe Biden, et esitab Deb Haalandi siseministri kandidaadiks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Boetel, Ryan (October 10, 2020). "'Proud progressive,' Haaland seeks 2nd term". Albuquerque Journal.