David Gilmour

Allikas: Vikipeedia
David Gilmour in Munich July 2006-ed-.JPG

David Jon Gilmour (sündinud 6. märtsil 1946 Cambridge'is) on Briti muusik, kes on tuntud eelkõige bändi Pink Floyd kitarrimängija, laulukirjutaja ja peamise solistina. Ajakiri Rolling Stone on Gilmouri nimetanud üheks andekamaks kitarristiks roki ajaloos.

Lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Gilmouri isa Douglas Gilmour oli Cambridge'i Ülikoolis zooloog ning ema oli õpetaja. Perekond elas Grantchester Meadowsis. Hiljem kirjutas Roger Waters loo "Grantchester Meadows", mis jõudis albumile Ummagumma.

Gilmour käis ühes koolis Syd Barrettiga ning kohtus kooliajal sageli ka Roger Watersiga. Syd ja David mängisid sageli koos kitarri ning täiendasid teineteist. Syd suutis paremini laule kirjutada, David oli parem kitarrimängija.

Pink Floyd[muuda | muuda lähteteksti]

Gilmour sai 1967. aasta detsembris tuttavaks Pink Floydi trummari Nick Masoniga, kes kutsus teda bändi kitarristiks. 1968. aasta alguses liituski Gilmour bändiga, asendades Syd Barretit, kui viimane ei suutnud enam esineda. Kui Syd Barrett narkootikumite liigtarvitamise tõttu bändist minema löödi, sai Gilmour tema koha endale. Temast sai bändi põhikitarrist ning solist. Watersi ja Gilmouri koostöö sujus ülimalt hästi: 1973. aasta "The Dark Side of the Moon" ja 1975. aasta "Wish You Were Here" olid väga edukad. 1979. aastal aeti "The Wall" salvestamise ajal bändist minema klahvpillimängija Richard Wright, kuna tema panus bändi loomingusse oli langenud minimaalseks. Peagi sai PF-st Watersi soolobänd, kuna albumil "The Final Cut" kirjutas ning laulis ta kõik laulud ise. See süvendas vastuolusid Gilmouri ja Watersi vahel. 1986. aastal lahkus Waters, soovitades bändi nimi ära vahetada, ning alustas soolokarjääri. David Gilmour jätkas siiski koos Nick Masoniga Pink Floydi nime all tegutsemist. 1987. aastal ilmunud "A Momentary Lapse Of Reason" oli Waters'i panuse puudumisest hoolimata üsnagi edukas. 1994. aastaks, kui Gilmour oli juba 48-aastane, ilmus "Division Bell". See jäi ka Gilmouri viimaseks suuremaks tööks Pink Floydi nime all. Hiljem on ta avaldanud sooloplaate ja tegelenud heategevusega.