Daltoni maantee

Allikas: Vikipeedia
Maantee tähis
Daltoni maantee vaatega lõunasse Deadhorse'ist lõunas
Daltoni maantee 256. miilil Brooksi mäeahelikus

James W. Daltoni maantee (Alaska Route 11) on USA-s Alaskal asuv maantee. Selle pikkus on 414 miili (666 km).[1] See algab Elliotti maanteelt Fairbanksist 134 km kaugusel põhjas Livengoodi asula juures ja lõpeb Põhja-Jäämere lähedal Deadhorse'is.[1]

Maantee valmis seoses Alaska naftajuhtme ehitamisega[1] ja avati 1974. Algselt võisid maanteel sõita ainult kaubaveod. 1981. aastal avati maantee kuni 211. miilini ja alates 1994. aastast on see avatud kõigile sõidukitele. Maantee lõpeb umbes 5 km kaugusel ookeanist; edasi viivad üksnes naftakompaniide erateed.

Maantee on saanud nime Alaskas elanud inseneri John Daltoni järgi, kes oli konsultant Alaska põhjaosa naftapuurimise algusaastatel.

Maantee kulgeb paralleelselt Alaska naftajuhtmega. See on üks kõige eraldatumaid maanteid USA-s, kuna selle äärde jääb ainult kolm asulat: 175. miilil Coldfoot (elanikke 10), 188. miilil Wiseman (elanikke 22) ja maantee lõpus 414. miilil Deadhorse (25 püsielanikku, kuid sõltuvalt naftatootmise tipphooajast 3500–5000 elanikku). Kahes teises asulas, Prospect Creekis ja Galbraith Lake'is, püsielanikke pole.

Daltoni maantee on peamiselt kruusatee. Asfaltkattega on kaetud 175 km. Vaatamata eraldatusele sõidab talvel sellel päevas umbes 250 veoautot ja suvel umbes 160 veoautot.

Maanteed on peetud üheks ohtlikumaks kogu USA-s, kuna selle ääres asub vaid paar teeninduspunkti ja bensiinijaama. Autod on kohustatud kogu aeg, sealhulgas päeva ajal tuledega sõitma. Teel on mitu üsna järsku, 12% kaldega tõusu. Maantee lähedal võivad liikuda jääkarud ja sel juhul võidakse tee sulgeda, sest jääkarud on inimesi rünnanud niihästi enesekaitseks kui toidu saamiseks.

Maantee ületab 55. miilil (89. kilomeetril) Yukoni jõe. Maantee tõuseb Brooksi mäeahelikus Atiguni kurus merepinnast kuni 1444 meetri kõrgusele. See koht on ühtlasi veelahkmeks: põhjapoolsed jõed voolavad Põhja-Jäämerre, lõunapoolsed Beringi merre.

Daltoni maantee ja Kanadas asuv Dempsteri maantee on ainsad Põhja-Ameerikas, mis kulgevad üle põhjapolaarjoone.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]