Così fan tutte

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ooperi esietenduse kuulutus (1790)

"Così fan tutte" (Così fan tutte, ossia La scuola degli amanti, "Nii teevad kõik naised ehk armastajate kool") on Mozarti koomiline ooper (opera buffa) Lorenzo Da Ponte libretole.

Ooperi esiettekanne toimus 26. jaanuaril 1790 Viini Linnuseteatris.

Sisukokkuvõte[muuda | muuda lähteteksti]

Süžee aluseks on naistevahetus, mille tuntumad näited leiduvad juba Boccaccio "Dekameronis", Shakespeare'i "Cymbeline"s jm.

Kaks sõpra, Guglielmo ja Ferrando, kiitlevad oma pruutide truudusega, kuid üks vanem härrasmees, don Alfonso, kahtleb selles. Sõlmitakse kihlvedu, mille kohaselt lubavad Guglielmo ja Ferrando teha kõik nii, nagu don Alfonso neile ütleb. Kui aga naised siis ometi neile truudust murravad, on Don Alfonso kihlveo võitnud. Nagu ooperi pealkiri juba vihjab, siis nii see lähebki.

Esituste ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

1790. aastal esitati Viini Linnuseteatris seda ooperit kümme korda. Tolleaegse Viini seltskonna jaoks polnud selle sisus midagi taunitavat, kuid 19. sajandil ja 20. sajandi algupoolel mängiti seda haruharva. Ooperit peeti liiga frivoolseks või lausa amoraalseks. Alates 20. sajandi teisest poolest hakati seda taas sagedamini esitama.

Eesti teatrites on "Cosi fan tutte"'t esitatud korduvalt.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]