Cornelius Castoriadis

Allikas: Vikipeedia
Cornelius Castoriadis (1990)

Cornelius Castoriadis (kreeka keeles Κορνήλιος Καστοριάδης) (11. märts 192226. detsember 1997) oli Kreeka-Prantsuse filosoof, majandusteadlane ja psühhoanalüütik. Raamatu "Ühiskonna imaginaarne korraldus" (pr. k. "L'Institution imaginaire de la société ") autor, ühenduse Socialisme ou Barbarie kaasasutaja ja 'autonoomia filosoof'.[1]

Elulugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Castoriadis sündis Konstantinoopolis ja kolis hiljem Ateenasse. Huvi marksismi vastu algas tal juba 13-aastaselt. 1941. aastal liitus ta Kreeka Kommunistliku Parteiga, millest lahkus aasta pärast, et saada aktiivseks trotskistiks. 1944 kirjutas oma esimesed esseed sotsiaalteadustes ajakirjas "Sotsioloogia ja eetika arhiiv" (Archeion Koinoniologias kai Ethikes). Peale Ateena Ülikooli lõpetamist politoloogias, majanduses ja õiguses läks ta õppima Pariisi Prantsuse Instituuti.

1980. aastal kirjutatud tekstis "Sõjaga silmitsi" (pr. k. "Devant la guerre"), nägi ta, et Venemaa on saanud maailmas suurimaks sõjaliseks jõuks. Selleks, et seda säilistada, kontekstis, kus NSV Liidu tsiviilmajandus on alaarenenud, leidis ta, et riik ei peaks olema üheparteiline bürokraatia vaid sõjavägi tuleks riigist eraldada ja suunata välisintervensioonile. Hiljem ta leidis, et Venemaal puudus juhtiv sotsiaalne klass, mis oleks viinud sotsiaalsele revolutsioonile. Pigem oli see välise sekkumise tulemus. Teda on peetud Külma Sõja Läänepoolseks kaitsekõnelejaks.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]