Cornelius Castoriadis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Artiklid teemal
Marksism
Marx ja Engels
Sotsioloogia ja antropoloogia
Cornelius Castoriadis (1990)

Cornelius Castoriadis (kreeka keeles Κορνήλιος Καστοριάδης) (11. märts 192226. detsember 1997) oli Kreeka-Prantsuse filosoof, majandusteadlane ja psühhoanalüütik. Raamatu "Ühiskonna imaginaarne korraldus" (pr. k. "L'Institution imaginaire de la société ") autor, ühenduse Socialisme ou Barbarie kaasasutaja ja 'autonoomia filosoof'.[1]

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Castoriadis sündis Konstantinoopolis ja kolis hiljem Ateenasse. Huvi marksismi vastu algas tal juba 13-aastaselt. 1941. aastal liitus ta Kreeka Kommunistliku Parteiga, millest lahkus aasta pärast, et saada aktiivseks trotskistiks. 1944 kirjutas oma esimesed esseed sotsiaalteadustes ajakirjas "Sotsioloogia ja eetika arhiiv" (Archeion Koinoniologias kai Ethikes). Pärast Ateena Ülikooli lõpetamist politoloogias, majanduses ja õiguses läks ta Prantsuse Instituudi stipendiumiga õppima Pariisi.

1980. aastal kirjutatud tekstis "Sõjaga silmitsi" (pr. k. "Devant la guerre"), väitis ta, et Venemaa on saanud üheks suurimaks sõjaliseks jõuks maailmas. Et mahajäänud tsiviilmajanduse tingimustes sõjalist võimsust säilitada, ei saa NSVL enam olla enam ainupartei bürokraatia poolt valitsetav riik, vaid nn stratokaatia ehk militaarriik, mida valitseb tsiviilsektorist lahutatud iseseisev, ekspansionistlike plaanidega militaarsektor. Seetõttu puudub Venemaal sisemine klasside vaheline dünaamika, mis võiks viia sotsiaalsele revolutsioonile. Muutused saavad tulla ainult välisest sekkumisest.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]