Contra (mäng)

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib videomängust. Teiste tähenduste kohta vaata lehekülge Contra (täpsustus).

Contra
Arendaja(d) Konami
Väljaandja(d) Konami
Platvorm(id) Arcade,NES,PC,Wii
Väljalaskeajad 1987
Žanr Külgvaates tulistamine

Contra (tuntud ka kui Gryzor või Kontora) on külgvaates tulistamismängude seeria, mis loodi algselt aastal 1987 arcade masinana. Esimesed koduversioonid loodi NESile aastal 1988. Contra on klassikaline külgvaates mäng, mille eesmärgiks on võidelda end läbi tasemete ja mitte surma saada. Iga taseme lõpus peab mängija võitlema bossiga, et pääseda mängus edasi. Mängudel on erinevad sündmustikud, aga nad on siiski omavahel seotud ja peamiseks seeriaid läbivaks ülesandeks on maa päästmine tulnukate invasiooni käest.

Contra seeriad[muuda | muuda lähteteksti]

 • Contra (Arcade, NES, MSX2, DOS, C64, CPC, ZX) (1987)
  Contra on esimene mäng seeriates. Mäng koosnes 8 tasemest, millest 2 olid 3d-vaates baasitasemed, kus mängija pidi võitlema läbi vastase baasi. Jaapanis avaldati mäng Kontora nime all. Lisaks oli Jaapani versioonis mitmeid funktsioone mis Ameerika versioonis puudusid, nagu lisatud storyline, eriefektid ja gameplay muudatused.
 • Super Contra (Arcade, NES, DOS, Amiga) (1988)
  Tuntud ka kui Contra 2 ning Euroopas Probotector 2, oli järg esimesele mängule seerias. Peamine muudatus eelmisest mängust oli see, et baasitasemete 3d-vaade asendati pealtvaates tasemetega.
 • Operation C (Game Boy) (1991)
  Operation C on esimene Contra mäng, mis tehti kaasaskantavale konsoolile. Gameplay on üldsielt sarnane kahele eelmisele mängule, üheks oluliseks muutuseks oli see et mängus võeti kasutusele uus relv, milleks on jälitavad raketid.
 • Contra III: The Alien Wars (SNES, Game Boy, Game Boy Advance) (1992)
  Contra III võimaldab mängijal ronida mööda seinu ja redeleid ning kanda kaasas korraga kahte relva, samuti ka pomme mis hävitasid kõik ekraanil olevad vaenlased. Lisaks klassikalisele SNES versioonile loodi hiljem ka Game Boy versioon, nimega Contra: The Alien Wars; ja Game Boy Advance port, nimega Contra Advance: The Alien Wars EX, kus pealtvaates tasemed asendati tasemetega mängust Contra: Hard Corps.
 • Contra Force (NES) (1992)
  Esimene Contra mis võimaldas mängijal valida oma tegelast,kes olid kõik eri võimetega ning sisaldas erilist relvade süsteemi. Mängijal oli võimalik kutsuda appi ka AI poolt juhitav liitlane. Erinevus võrreldes eelmiste mängudega oli see, et mäng on täiesti eraldi üldisest Contra seeriaid läbivast storyline'st. Näiteks ei sisaldanud see mäng üldse tulnukaid. Algselt ei olnudki mäng plaanitud avaldada Contra seeria all, vaid täiesti eraldi mänguna, mis pidanuks kandma pealkirja Arc Hound.
 • Contra: Hard Corps (Mega Drive/Genesis) (1994)
  Esimene Contra mäng Sega platformile. Hard Corps sisaldab erinevaid tegelasi, kel kõigil on erinevad relvad ja võimed. Mängus on ka storyline, mille kulg sõltub mängija poolt tehtavatest valikutest.
 • Contra: Legacy of War (PlayStation, Sega Saturn) (1996)
  Esimene katse luua täiesti 3D graafikaga Contrat. Mängu gameplay oli võrreldes varasemate mängudega oluliselt erinev.
 • C: The Contra Adventure (PlayStation) (1998)
  Mäng sisaldab nii külgvaates kui ka 3D tasemeid, samuti ka ühte pealtvaates taset. Ainus konsoolimäng, millel puudub mitme mängija võimalus. C: The Contra Adventure avaldati ainult Põhja-Ameerikas.
 • Contra: Shattered Soldier (PlayStation 2) (2002)
  Sisaldab külgvaates gameplay'd ja 3D graafikat. Mängu relvade süsteemi on muudetud, nii et mängijal on 3 relva mille vahel valida. Mäng andis vastavalt mängija sooritusele iga taseme lõpus hinnangu.
 • Neo Contra (PlayStation 2) (2004)
  Neo Contra on esimene Contra, mis koosneb ainult pealtvaates tasemetest.
 • Contra 4 (Nintendo DS) (2007)
  Gameplay edastatakse Nintendo DS-i kahel ekraanil ja mängijal on nüüd visatav konks, mille abil ronida. Relvi on mängijal võimalik mängu jooksul täiustada. ontra 4 sisaldab ka klassikalisest mängust tuntud 3D vaates tasemeid.
 • Contra ReBirth (Nintendo Wii) (2009)
  2D külgvaates mäng. Sisaldab nelja tegelast, kellest kaks on mängu alguses saadaval ja teised kaks tuleb mängu jooksul lahti saada.
 • Hard Corps: Uprising (PlayStation 3, Xbox 360) (2011)
  Esimene Contra mäng, mis ei sisalda oma pealkirjas otseselt nime ''Contra''. Mäng on eellugu originaalsele Contrale.
 • Contra: Evolution (Arcade, Android, IPhone, IPad) (2010)
  Tegemist oli klassikalise Contra taasloominguga. Mäng avaldati esmalt Hiinas arcade masinana ja hiljem porditi see ka nutiseadmetele. Mäng sisaldas kaasaegset 3D graafikat ja eriefekte.
 • Contra 3D (Pachislot)
  Contra 3D on kasiinode mänguautomaadimäng, mis loodi Jaapanis. Sisaldab videolõike, kus figureerivad Contra tegelased.